Ботев (Пд) изпусна победата в Босна

"Канарчетата" остават непобеди в Европа и фаворит в реванша

по статията работи: Иво Вецев | 18.07.2013 | 21:25

Ботев (Пд) продължава да е единственият български представител без загуба в Европа, след като днес се измъкна от тежка ситуация и завърши 1:1 срещу Жрински (Мостар) в първи мач от втория квалификационен кръг в турнира Лига Европа.

В 21' Симеунович даде аванс на домакините, които получиха червен картон в 45', показан на Стойкич. Резервата Домовчийски пък 3 минути по-късно също се насочи към съблекалнята след само 12 минути на терена. Резервата Ромарио вкара за 1:1 в 48'.

Казусът с червения картон на Домо обаче е много спорен, след като му беше показан първи жълт картон заради неправилно влизане на терена. Вторият пък беше още по-шокиращ - той бе фаулиран в центъра на терена, но съдията от Ирландия Падраг Сътън счете, че той симулира и му показа пътя към съблекалнята.

Важното е, че Ботев не загуби срещата и остава непобеден в Европа. Освен това "канарчетата" са по-класният отбор и влизат в ролята на фаворит след седмица в Бургас, където ще се играе реванша.

Стоилов избра Стаховяк за вратар, а пред него в линия бяха Христов, Грънчаров, Спрокел и капитанът Минев. Познатата двойка централни полузащитници отново беше формирана от Иршак и Галечев. Пред тях действаше Анисе, а крилата бяха поверени на Неделев и Вандер. Огнянов действаше на нетипичната за него позиция на централен нападател.

Първата възможност в мача бе пред вратата на Стаховяк, но при добра контраатака домакините не успяха да отправят завършващ удар. В 6' пък Неделев изведе отлично Огнянов сам срещу вратаря, но бившият играч на Левски сбърка и прати топката в аут.

Ботев продължи да е по-активният отбор, но не успяваше да материализира предимството си. От своя страна, босненският тим се представяше отлично в защита и правеше страховити атаки. Така се стигна до 21', в която Христов беше неубедителен отдясно и изпусна Църнов, който центрира отлично и Симеунович откри с глава - 1:0 за домакините.

Това наруши ритъма в играта на гостите, а в 26' Анисе направи нов пропуск за пловдивчание. При падането си обаче той се контузи, а на негово място в 35' Домовчийски се появи на терена. Още с влизането си обаче съдията му показа жълт картон поради незнайни причини.

Последната минута на полувремето беше много драматична, след като Стойкович получи втори жълт и червен картон заради нарушения срещу Неделев. В последната минута на добавеното време пък Домовчийски беше категорично фаулиран, но не така видя ситуацията съдията Сътън, който му показа втори жълт картон за симулация. Тесла за Ботев, а двата отбора останаха с по 10 човека и предимство от гол за Жрински.

Второто полувреме започна отлично за Ботев, като Мариян Огнянов получи топката пред наказателното поле. След няколко финта той изведе резервата Ромарио сам срещу вратаря, а нападателят разстреля домакинската врата - 1:1.

Въпреки гола следващите положения бяха пред вратата на Стаховяк, който се намеси решително при една ситуация, а покрай вратата му профучаха още няколко силни удара. Играта обаче продължаваше да е изравнена, въпреки че Жрински имаше нови опасности.

В 66' Стаховяк отново прояи брилянтния си рефлекс, спасявайки страхотен удар на Миличевич, а няколко минути по-късно Неделев не успя да намери Вандер, който беше останал сам срещу вратаря. Пасът на младежкия национал обаче бе неточен.

В края на мача пред Ромарио и Станислав Костов се откриха отлични положения, но и двамата направиха пропуски. Галчев пък се отчете с мощен удар отдалеч, за съжаление и той извън очертанията на вратата. При последната си ситуация пък Ромарио направи страхотна солова акция, но ударът ми нацели напречната греда - 1:1 и Ботев изпусна победата.