Големият спор между Британския олимпийски комитет (БОК), Международния олимпийски комитет (МОК) и Световната антидопингова агенция вече намери своето разрешение.
МОК даде своето официално разрешение на централата във Великобритания свободно да определя кой може и кой не може да защитава цветовете на националния флаг на Олимпийските игри в Лондон през 2012-та година.
Това изявление на международния комитет беше нужно, защото наскоро Световната антидопингова агенция определи за противозаконни забраните на британците към атлети с изтърпяно наказание за употреба на допинг да участват на Олимпиадата.
Както е известно, БОК има политика да налага доживотни забрани за участие на Олимпиада на всички британски атлети, които някога са получавали санкции за употреба на забранени вещества.
МОК беше принуден да се откаже от подобни правила, след като през октомври Спортния арбитражен съд разреши на всеки, изтърпял наказанието си (което трябва да е повече от шест месеца), да се включи в националния си отбори и да се бори за олимпийски медал. По този модел олимпийският шампион на 400м ЛаШон Мерит от САЩ избяга от забраната и ще може да дублира титлата си през 2012-та година.
В следствие на това решение, Световната антидопингова агенция изпрати писмо до БОК и го уведоми, че в този ред на мисли, трябва да разреши на британските атлети с изтърпяни наказания за употреба на допинг да участват на Олимпиадата в Лондон - това са спринтьорът Дуейн Чеймбърс, велосипедистите Дейвид Милър и Дан Стейти, гребецът с кану Питър Мийкин, боксьорът Джейд Мелър, хърделистът Колъм Пристли и тласкачите на гюлле Карл Майърскоу и Джейми Стивънсън.
МОК обаче също излезе с изявление, в което дава пълна свобода на БОК да взима решенията за собствените си участници за Олимпийските игри:
"Намеренията на БОК бяха определени като "противозаконни", но е важно да подчертаем, че Антидопинговата агенция на Великобритания има пълното право да взима подобни решения.
Сигурни сме, че тя и БОК ще намерят най-верния подход, за да уверят, че Великобритания ще бъде представяна само от "чисти" атлети на Олимпийските игри."
"Не е работа на атлетите да решават тези неща, но правилото трябва да е еднакво за всички, защото иначе не е честно", коментира случая пред ВВС бившата шампионка в хептатлона Джесика Енис (Великобритания).