България отново остана без победа над Украйна

"Лъвовете" допуснаха поражение с 0:1 в днешната приятелска среща на ст. "Васил Левски" в столицата

по статията работи: iNews.bg | 14.11.2012 | 19:52  8 Виж всички снимки

Любослав Пенев допусна първа загуба на родна земя като селекционер на българския национален отбор, след като днес водените от него футболисти загубиха с 0:1 приятелската среща с Украйна в София.

Българският състав показа две коренно различни лица през двете полувремена, а отбелязаният от Александър Кучер гол през първата част се оказа и единствен. По този начин трикольорите остават и без победа над Украйна във вече пет поредни мача.

През първото полувреме България изигра може би най-слабите си минути под ръководството на Любослав Пенев, като нямаше и помен от силната игра на "лъвовете" в последните мачове. Втората част стартира със стопроцентов шанс за България, открил се пред Валери Божинов, но нападателят на Верона не успя да преодолее вратаря Андрей Пятов. До края на срещата родните национали опитаха поне да избегнат поражението, но украинската защита се оказа непробиваема.

Селекционерът на трикольорите Любослав Пенев заложи на футболистите, които изнесоха мачовете от световните квалификации до момента, а като изненада можеше да се отбележи, че нападателят на Верона Валери Божинов започна като титуляр.

В отбрана действаха Йордан Минев, Николай Бодуров, Иван Иванов и Петър Занев, докато в средата на терена стартираха Георги Сърмов, Георги Илиев и Георги Миланов. Капитанът Ивелин Попов и Станислав Манолев трябваше да помагат на Валери Божинов в предни позиции. В отсъствието на Николай Михайлов пък под рамката на вратата застана Стоян Колев.

08689293-010f-322a-f9e4-50fccc5744ab

Дебютантът Иван Цветков остана на резервната скамейка, като там бе и отново повиканият бразилец с български паспорт Маркиньос. И двамата футболисти се появиха в игра след почивката.

България преследваше първа победа над Украйна в своята история. До този момент бяхме изиграли четири срещи с украинците, но никога не се бяхме поздравявали с успех. Последната среща между двата тима завърши с успех от 3:0 за Украйна.

Още след шест минути българите стигнаха до първи добър шанс пред вратаря Андрей Пятов. Ивелин Попов изведе Георги Миланов на добра стрелкова позиция, но ударът на младия халф мина покрай страничната греда на вратата. Малко по-късно отново Георги Миланов опита да обстрелва украинския страж, но и този път неточно.

6aa7e6d1-ab4d-7a46-7195-7780330328cbПоследваха минути на предаване на инициативата, но интересни ситуации пред двамата вратари нямаше. Липсваше и качественият футбол, като на "Васил Левски" властваше най-вече битката между двете единайсеторки.

В 23' обаче статуквото се промени, като отборът на Украйна стигна до първия си стопроцентов шанс за откриване на резултата. Селезньов бе изпуснат от българската отбрана и остана очи в очи със Стоян Колев, който обаче отрази изстрела на нападателя.

И в минутите след това, съставът на Украйна продължи да бъде по-активен в предни позиции. Играта на "лъвовете" не вървеше, а превъзходството на гостите даде резултат в 33'. Украинците изпълниха корнер пред вратата на Стоян Колев, а Кучер от близка дистанция реализира с глава за 0:1.

На полувремето Любослав Пенев реагира на слабата игра на България и извърши три промени в своя стартов състав. Маркиньос, Светослав Дяков и Веселин Минев се появиха на терена, докато местата си отстъпиха Георги Сърмов, Георги Миланов и Петър Занев.

Второто полувреме на "Васил Левски" започна с отличен шанс за изравняване на резултата, който обаче бе пропилян от Валери Божинов. Таранът на Верона получи чудесен пас от Светослав Дяков и излезе очи в очи с Пятов, който обаче със сетни сили изби изстрела му.

6d90993b-2074-9960-d0df-e619ea754667

Още от самото начало на втората част се видя, че в българската съблекалня е имало сериозни разговори на почивката.

"Лъвовете" излязоха далеч по-активни от показаното през първото полувреме, а Георги Илиев и Маркиньос също направиха опити да изравнят резултата. Минути по-късно шанс се откри и пред украинците, след като Серезньов размина Иван Иванов, но параболичният му удар мина близо до страничната греда.

Половин час преди края, Любослав Пенев извърши още две промени в стартовата си единайсеторка. Димитър Рангелов замени Валери Божинов на върха на атаката, докато дебют за националния отбор записа футболистът на Ботев (Пд) Иван Цветков. Мястото си на терена пък отстъпи Георги Илиев.

Последните 30 минути на сблъсъка бяха белязани от опити за атака на българския национален отбор, които обаче не се оказаха ефективни. Не помогна и включването в игра на Александър Тонев, който в 77' замени капитана Ивелин Попов.

Иван Цветков и Димитър Рангелов направиха опити да изравнят резултата, но опитите им се оказаха неуспешни.