България отстъпи на САЩ в 3 гейма и ще играе с Полша на 1/2 финалите

"Лъвовете" бяха поразени с 0:3 и ще срещнат "дружина полска" на полуфиналите

по статията работи: Даниел Любомиров | 06.07.2012 | 22:29

България загуби с 0:3 от САЩ и позволи на "янките" да се класират на полуфиналите в Световната лига за сметка на Германия, която остава трета в нашата група с актив от 2 точки. Американците имат 4 след поражението с тайбрек вчера, докато трикольорите ни остават с 3 пункта и заемат втора позиция.

България ще се изправи срещу лидера в другата група Полша утре от 20:45 часа, докато първият полуфинал противопоставя САЩ и Куба.

"Лъвовете" отстъпваха почти във всички показатели на съперника си днес в "Арена Армеец", като не можаха да ги затруднят от сервис, а в същото време и блокадата ни не бе познатото оръжие. САЩ напълно заслужи мястото си на финала с безупречни изяви в защита, като атаките на Шон Рууни, Клейтън Стенли и Матю Андерсън донесоха много главоболия на българите.

Тодор Алексиев завърши с 12 точки и бе най-резултатен за "лъвовете", а Цветан Соколов направи 8 и не игра в последния оказал се трети гейм. Резервата му Владимир Николов записа 3 успешни атаки, а с по 4 точки се отчетоха центровете Теодор Тодоров и Виктори Йосифов.

Рууни и Андерсън записаха по 15 пункта за САЩ и поделиха първото място при реализаторите в срещата. Дейвид Смит и Дейвид Лий добавиха по 7, а 8 наниза капитанът Стенли.

Ключови се оказаха повечето грешки в играта на нашия отбор - цели 20 подарени точки, докато САЩ ни даде само 14.

Първи гейм: 25:21 за САЩ

В самото начало на срещата впечатление правеха дългите разигравания, които бяха провокирани от отличната защита и на двата тима. Равенството се запазваше в първата размяна на точки, като първият пробив на посрещането ни направи Матю Андерсън със своя сервис.

Пайпът на американците внасяше разнообразие в атаката им, което в началото им донесе успех и нужния елемент на изненада - 7:4 за тях след неуспешна атака на Тодор Алексиев. Първият интервал дойде при двуточков аванс на "янките", които имаха шанса да я увеличат чрез ас на Шон Рууни.

Няколко наши добри сервиса позволиха на блокадата ни да покаже потенциала си, а при поредното дълго разиграване Алексиев технично залъга блока на "янките", които върнаха все пак топката в нашето поле, но само за да може Соколов мощно да забие за 14:14. Вторият интервал дойде при 16:15 в полза на гостуващия отбор.

След почивката обаче българите не успяваха да завършат успешно атаките си и след два аута на Валентин Братоев САЩ отново излезе напред - 20:17. Тази разлика се запази и до заключителните разигравания на гейма, който в крайна сметка замина на сметката на гостите - 25:21.

Втори гейм: 25:16 за САЩ и 2:0 за гостите

Българите поведоха в началото на втория гейм, но след 4:2 направиха две последователни грешки в атака, които дадоха тласък на "янките" да се устремят към спечелването и на тази част.

След първия интервал авансът бе три пункта в полза на гостите, като впечатление правеше отново изненадата в офанзивите им, които сварваха неподготвени "лъвовете". Освен това, сервисът ни не вършеше нужната работа, а Клейтън Стенли продължаваше да тормози посрещането ни.

Най-накрая Теди Салпаров осъществи много важна намеса в защита, за да даде шанс на Соколов да покачи актива си на 8 точки и да направи резултата 12:9. Това бе един от малкото проблясъци в тази част на гейма, в която "янките" доминираха - Матю Андерсън освен силен начален удар буквално не даваше на топката да тупне в полето му. Така на втория интервал САЩ водеше с 16:11, а към момента Рууни бе най-резултатен с 8 точки.

"Лъвовете" бъркаха директно при завършване на атаките си, а в същото време не даваха възможност на гостите да разиграват по-продължително и съответно да бъркат. Трикольорите изглеждаха сякаш са отписали мача при 15:21 пасив, като до края на гейма САЩ демонстрираха увереност, която щеше да ги класира на полуфиналите. 25:16 и 2:0 за "янките" и те докосваха победата.

Tрети гейм: 25:17 и победа на САЩ с 3:0

Много оспорвано се разви началото на третия гейм, като този път никой не успяваше да се откъсне с повече от две точки преди първия интервал - тогава Николай Пенчев не можа да финтира блокадата на американците и им позволи да се окъснат в резултата при 8:6.

Нашите грешки от сервис не спираха и дори атаките ни не помагаха в случая, защото подарявахме точки на съперника. От своя страна американците не пропускаха момент да проявят георизъм в защита - чак при 13:11 успяхме да пробием посрещането им, но в крайна сметка на втория интервал отново авансът на САЩ бе солиден. 16:13 и сериозна нужда от подем в нашата игра, за да останем в мача.

В последствие тенденцията се запази и при 20:16 бе видно, че "янките" няма да допуснат мача да им се изплъзне. Съпротивата на "лъвовете" в края бе незначителна и те регистрираха ново поражение в гейма - този път 25:17 и предадоха двубоя в полза на САЩ.