Великолепна Цвети Пиронкова се наложи над Винъс Уилямс

Българката победи с 6:2, 6:3 петкратната шампионка и се класира за 1/4 финалите

по статията работи: Краси Киров | 27.06.2011 | 19:06  5 Виж всички снимки

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова отново завладя публиката и феновете по тенис кортовете на Уимбълдън, като победи петкратната шампионка от турнира Винъс Уилямс с 6:2, 6:3 в среща от 1/8 финалите.

Българката изигра двубоя със страхотна класа, като по никакъв начин не показа страх или притеснения в двубоя. Цвети вече има великолепна статистика срещу петкратната шампионка от Уимбълдън. Пиронкова е изиграла четири двубоя с Винъс като е спечелила 3 от тях. Срещата се игра централния корт на Уимбълдън, където в ложата стояха британският престолонаследник Принц Уилям и неговата съпруга Кейт Мидълтън, дукеса на Кеймбридж.

Последният двубой между двете бе на ¼ финалите на Уимбълдън миналата година, когато Цвети спечели със същия резултат и постигна най-големия успех в българския тенис. Новината е много неприятна за сестрите Уилямс, като по-рано днес Серина Уилямс също отпадна от турнира след загуба от Марион Бартоли.

Така Цвети ще излезе на 1/4 финалите срещу осмата в схемата Петра Квитова (Чехия), която победи Янина Викмайер (Белгия) 6:0, 6:2.

Цвети и Винъс започнаха уверено и взеха първите си геймове за 1:1. Пиронкова демонстрира отлична игра на сервиз, която затрудняваше Уилямс. Цвети поведе с 2:1 гейма, но Винъс изравни след гейм на нула.

Българката отново поведе с 3:2 с отличния си сервиз. В следващият гейм Пиронкова получи две възможности за пробив, като успя да реализира последната. Винъс направи първата си двойна грешка в този гейм и след грешен бекхенд в мрежата Цвети стигна до печелившата тока.

Нашата тенисистка продължи с увереността си и поведе с 5:2 гейма. Винъс показа слабости в играта си, допусна нова двойна грешка и направи две непредизвикани грешки. Последва отново бекхенд в мрежата за Винъс, и Цвети спечели първия сет.

Пиронкова спечели първият гейм на втория сет, а Винъс успя да изравни за 1:1, като това бе първото разиграване спечелено от американката от седем гейма. Винъс се опитваше по всякакъв начин да разсее Пиронкова като използваше различни техники за бавене не сервиз и викове докато удря топката.

Българката обаче показваше много спокойна игра и, след като поведе с 2:1 гейма успя да направи пробив за 3:1 гейма. Винъс обаче върна пробива много трудно и след грешка на Пиронкова, като се стигаше няколко пъти до равенство преди това.

Драмата в мача бе пълна и Цвети отново успя да вземе направи втори пореден пробив в сервиза на мощната американка и поведе с 4:2. Тогава дойде и най-дългият гейм в срещата, който се оказа решаващ.

Уилямс искаше на всяка цена да върне пробива и получи три възможности за това, но не успя да ги реализира. Цвети с много труд спечели подаването и поведе с 5:2. Винъс успя да спечели сервиза си, но не направи нищо в следващия гейм защото Цвети получи три мачбола след 40-0 и съответно триумфира над американката.

Така днес се получиха няколко изненади в турнира. След отпадането на сестрите Уилямс другата изненада е отпадането на номер 1 в схемата Каролине Вознячки от Доминика Цибулкова. Иначе Виктория Азаренка и Мария Шарапова продължават напред в турнира.