Волейболистите прогресират в световната ранглиста

Българите само на 2.50 точки от еврошампиона Сърбия

по статията работи: Даниел Любомиров | 16.08.2012 | 13:14

Българският национален отбор по волейбол се покачи с 1 място в световната ранглиста на международната федерация (FIVB) след края на Олимпийските игри.

С класирането си на полуфинал и заемането на 4-та позиция в крайното класиране на Лондон 2012 "лъвовете" получиха 70 точки и изпревариха Аржентина, която стигна само до четвъртфиналите и сподели 5-то място с другите отпаднали преди голямата 4-ка.

Така активът на трикольорите ни вече е 152.50 точки и изоставаме само с 2.50 от седмия Сърбия - еврошампионът отпадна още в груповата фаза на олимпийския турнир и завърши на 9-та позиция, печелейки 30 пункта.

Куба се свлече до 6-тото място поради неучастието си на Олимпиадата и бе задмината от бронзовия медалист Италия, който вече е трети в света. Северноамериканците имат 190.50 точки, а тимът от Апенините - 235.50.

Вече бившият олимпийски шампион САЩ остава на 5-то място с 203 пункта, а победителят от Световната лига 2012 Полша се смъква с 1 позиция до 4-ата с 230.75 точки.

Естествено Бразилия остава на 1-во място с 300 актив, въпреки загубата на финала от Русия - шампионът от Лондон пък вече има 276.50 пункта, с които се утвърждава като втори в света.

Топ 10 допълват Аржентина (144) и Германия (115.75), като отлично представилият се тим на Австралия вече е 11-ти, скачайки с цели 11 позиции.

Как се формира ранглистата на FIVB?

Резултатите от 5 международни турнира имат значение за класацията на световните сили във волейбола.

Олимпийски игри - за 1-во място се дават 100 точки, за 2-ро - 90, за 3-то - 80 и за 4-то - 70. Четири отбора завършват на 5-та позиция и прибавят 50 пункта към актива си - това са загубилите на четвъртфиналите. Класиралите се на 5-то място в груповата фаза завършват 9-ти в крайното подреждане и прибавят 30 точки за ранглистата, а последните от групите делят 11-та позиция, като им се добавят 20 пункта.

25% от точките, спечелени на Олимпиада, се изваждат всяка година и така активът от Лондон 2012 ще се заличи напълно след Игрите в Рио де Жанейро през 2014-та.

Световна лига - най-комерсиалният турнир във волейбола се провежда всяка година и победителят прибавя 50 пункта към сбора си за ранглистата. Вторият печели 45, третият - 40 и т.н.

Всяка година резултатите се обновяват спрямо преставянето в изданието на Световната лига за съответната година. Така например победителят от 2012 Полша ще загуби точки, ако не успее да защити титлата си през 2013-та - подобна е системата за защита на пунктове в тениса.

Световна купа - точкуването е като на Олимпиада и победителят взима 100 точки, но няма четири отбора на 5-то място. Шестият взима 40, седмият - 30, осмият - 25. Отборите от 9-то до 12-то прибавят по 5 пункта.

50% от активът, спечелен на Световната купа, се премахва на втората година. Това е състезание, което се явява единствено квалификация за Олимпийски игри и се провежда в годината преди Олимпиадата.

Континентално първенство - победителят взима 30 точки, вторият - 26, третият - 22, четвъртият - 18, петият - 14, шестият - 10, седмият - 5 и т.н.

Точките от континентално първенство, например Европейското, се включват само за 2 години, защото то се провежда в такъв интервал от време. 50% от активът, спечелен там, се премахва на втората година от последния такъв шампионат.

Световно първенство - победителят взима 100 точки, вторият - 90, третият - 80 и т.н. Тук също 25% от активът, спечелен там, се премахва всяка година.

Така например за настоящата ранглиста се взимат предвид 75% от точките, натрупани на Световното в Италия през 2010. Идеята е през 2014-та преди новото издание на Шампионата да се смятат само 25% от точките, спечелени през 2010-та.