Генков бележи, Манолев и Михайлов с ценни успехи в Лига Европа

Цветан Генков носи равенство на Висла, Станислав Манолев и Николай Михайлов постигнаха положителни резултати от тежките си гостувания в турнира

по статията работи: Даниел Любомиров | 17.02.2012 | 00:15

Цветан Генков вкара изключително важен гол за Висла, с който тимът от Краков се спаси от загуба срещу Стандард Лиеж и пази шансове за класиране на осминафиналите. Попадението на българския нападател падна в 88-ата минута и с него бе постигнато равенството 1:1, след като Кириак бе извел белгийския отбор напред в 28-ата с точно изпълнена дузпа.

120 секунди преди края на редовното време Генков се извиси над отбраната на Стандард и засече центриране от пряк свободен удар на  Маор Меликсон, за да изравни.

Станислав Манолев изигра цял мач за ПСВ Айндховен при успеха с 2:1 над Трабзонспор като гост в първи 1/16 финален мач от Лига Европа.

Страхотната атмосфера в турския град не повлия негативно на "филипсите", които откриха резултата в 6-ата минута чрез Тим Матавц, а 5 по-късно се разписа и капитанът Тола Ойвонен.

Домакините върнаха едно попадение до почивката чрез Олкан Алдън, който бе точен в 35-ата минута, но през второто полувреме не се стигна до нови голове, като Манолев също се отчете с удар, оказал се неточен.

Холандският гранд си спечели сериозно предимство преди реванша в Айндховен следващата седмица, а ако отстрани Трабзонспор ще срещне победителя от двойката Стоук Сити - Валенсия.

"Прилепите" победиха с 1:0 коравия си противник на "Британия Стейдиъм", благодарение на страхотния шут от около 30 метра на Мехмет Топал.

Николай Михайлов пази на вратата на Твенте през всичките 90 минути от минималната победа при визитата на Стяуа Букурещ по същото време в Лига Европа. Български сблъсък обаче не се състоя, защото бранителят на домакините Валентин Илиев не се появи в игра и изгледа целия мач от резервната скамейка.

В 53-ата минута центриране в пеналтерията от пряк свободен удар на Дългас Франко стигна до Ола Джон, който с безпощаден изстрел от десетина метра не остави никакви шансове на вратаря на румънците Кристиан Татарутану - 0:1.

Манчестър Сити надхитри Порто и спечели гостуването си на "Ещадио До Драгао" с 2:1, с което сериозно застраши носителя на трофея от отпадане на 1/16 финалите в Лига Европа.

"Драконите" играха на високо ниво през първата част и заслужено поведоха в резултата чрез Силвестре Варела в 27-ата минута, но свалиха гарда след почивката и бяха наказани, макар и с помощта на куриозна ситуация.

В 55-ата минута дълъг пас на Гаел Клиши към Марио Балотели не стигна адресата си, защото италианският нападател загуби въздушния сблъсък с Алваро Перейра. Левият бек на Порто обаче не прецени полета на топката и с левия си лакът без да иска я прати в собствената си мрежа.

Вратарят Елтон спаси доста опасни удари в мача, но в това положение сбърка, защото излезе 10-ина метра пред голлинията и оголи вратата си - 1:1.

В 85-ата минута пък страхотна солова акция на Яя Туре завърши с отличен негов пас към връхлитащия в пеналтерията Серхио Агуеро, който на празна врата вкара победния гол за Сити - 1:2.

Така възпитаниците на Роберто Манчини ще влязат в реванша след седмица с комфортен аванс, който трябва да ги задоволява, с оглед на факта, че не надиграха "драконите" в Лисабон. Домакините пък имат поводи за съжаление, защото заслужаваха да се оттеглят поне с равенство заради продукцията си пред собствена публика.

В другите късни двубои Удинезе завърши наравно 0:0 с ПАОК на "Стадио Фриули", а Хановер надигра Брюж с 2:1 като домакин.