Германия не позволи на България да спечели олимпийска квота в София

Бундестима се наложи с 3:1 гейма и на финала ще спори с отбора на Италия

по статията работи: Иво Вецев | 12.05.2012 | 22:56  33 Виж всички снимки

Германия ще се изправи срещу Италия във финала на олимпийската квалификация, която се провежда в София. В изключително драматичен мач възпитаниците на Вител Хайнен победиха България с 3:1 (22:25, 25:20, 22:25, 16:25) и напълно заслужено ще играе на финала вместо момчетата на Радостин Стойчев.

България нямаше нищо общо с тази, която гледахме в групата срещу Испания, Словения и Сърбия, като Казийски и компания не показаха с нищо, че са сред най-добрите тимове в света. Блокадата ни записа изключително слаб мач, а посрещането на Алексиев и Салпаров бе тотално разбито. Германците пък се представиха отлично, а Грозер правеше каквото си иска с българската отбрана.

Разковничето в мача дойде в третия гейм, когато водехме с 18:14 и 18:15. Радостин Стойчев беше пуснал Пенчев, Скримов и Йосифов, като на предна линия играеха Николай, Виктор и Владо Николов. Грозер беше на сервис и разби посрещането на нашите, а Йосифов веднъж и Пенчев на три пъти не можаха да забият, а това разби добрата ни игра в тези минути. В крайна сметка немците стигнаха безпроблемно до спечелването на гейма с 25:22, а в следващия гейм Казийски и компания бяха неузнаваеми и го загубиха с разочароващото 25:16, а с това и мача.

Топреализатор в срещата стана Грозер, който завърши с впечатляващите 30 точки, а единственият му съотборник, реализирал двуцифрен точков актив - с 12, бе Маркус Поп. За България също само двама волейболисти записаха двуцифрен актив от точки. Матей Казийски отбеляза 22, а капитанът Владимир Николов добави 18, като след него с най-много точки е Николай Николов - 6, следван от Николай Пенчев и Теодор Тодоров с по 5 пункта.

Гейм №1

На начален сервис застана Владимир Николов, но първата точка беше за немците, които чрез Гюнтор реализираха, но бързо стана 1:1, след аут на Грозер. Резултатът продължи да е точка за точка, но контра на Тишер донесе аванс на Германия – 3:5. Въпреки че защитната ни игра не вървеше, в атака Владо Николов беше неудържим. Въпреки това Бундестимът имаше крехък аванс на първата техническа пауза – 6:8.

За съжаление, след слабо посрещане на Алексиев и негова атака резултата набъбна на 6:9, а нова слаба изява на нашите национали принуди Стойчев да вземе таймаут при 6:10 за немците. След него Алексиев намали дефицита на три точки - 7:10. При 7:11 в игра влезе Ники Пенчев, който трябваше да стабилизира посрещането, но Салпаров бе бомбардиран от Грозер от начален удар на два пъти – 7:13. Играта на България в блок и защита ни как не вървеше, а посрещането ни беше разбито от силния сервис на немците. Това логично доведе до дефицит от цели 7 точки на второто техническо прекъсване – 9:16.

Матей Казийски обаче застана на сервис, което успя да стопи разликата до 4 точки, но той сбърка при третия опит – 12:17, а нова силна защита на немците и забивка на Поп направи разликата шест точки – 12:19. Серия от сервиси на Владо Николов намали пасива до 5 точки, а забивка на Ники Пенчев донесе резултат 17:21 за Германия. Негово спасяване в защита позволи на Братоев да играе с Казийски и резултатът бе намален до 18:21. Ники Пенчев продължи да изпълнява сервис, като той наниза ас за 19:21.

За съжаление, блокадата ни не проработи отново след нов силен сервис на Пенчев – 19:20, а Казийски отново намали – 20:22. Защитата и блока обаче продължиха да не вървят и Грозер и компания получиха мач пойнт при 21:24, а Стойчев взе прекъсване. То проработи и Бьохме сбърка сервис, но Николов прати топката в аут при следващата атака и загубихме първия гейм – 22:25.

Гейм №2

Тази част започна по коренно различен начин и България установи контрол върху двубоя. Казийски и Пенчев разбих посрещането на немците, а записахме и първата си точка от блок - 8:4 при първото прекъсване и нито помен от слабата първа част.

За съжаление, немците се окопитиха и започнаха да наваксват преднината, която постигнахме в началото, но все пак след забивка на Казийски достигнахме отново до 2 точки разлика - 12:10. Две атаки на Италия през центъра и от пайп изравниха резултата - 12:12. Резултатът продължи да върви точка за точка, но Германия успя да се възползва от слабо подаване на Братоев и направи блок на Пенчев - 14:16.

Атака на Николов и аут на Грозер донесоха ново равенство на България при 16:16, но при атаките си немците се възползваха от по-ниския отскок на Пенчев и забиваха през него - 16:17. Отново Николов и нов аут на Калиберда обърнаха мача, а ас отново на Владо направи резултата 19:17 за България.

Калиберда прати нова топка в аут след сервис на капитана ни и разликата стана 3 точки - 20:17. Казийски в този момент пое отговорността и с три негови атаки резултатът стана 23:18. Николов отново заби мощно по диагонала, а немците сбъркаха от сервис и донесоха ценния гейм пойнт - 25:20 за България и 1:1.

Гейм №3

Немците отново започнаха по-добре от нашите, като дръпнаха с 2:5, но Ники Пенчев със забивка и Казийски с мощен сервис изравниха до 5:5, а невероятният ни капитан Владо Николов ни даде аванс - 6:5. Казийски продължи със снарядите от сервис, а нова забивка на Николов даде 2 точки аванс на България. Отново той по диагонала и техническото прекъсване дойде в наша полза - 8:6.

Немците обаче успяха да изравнят след силни сервиси на Грозер, но вездесъщият Николов отново даде аванс на България - 10:9. Будестимът отново изравни, но Матей Казийски с две забивки по диагонала отново върна нашите 2 точки напред. При 14:13 дойде минутата на Теодор Тодоров, който с две силни забивки през центъра донесе три точки аванс при техническата пауза - 16:13.

Веднага след паузата Владо Николов с технично отиграване направи 17:14, а аут на Поп направи 18:14. При 18:15 Радостин Стойчев вкара Тодор Скримов заради посрещането, а извади Казийски. Пенчев и Йосифов обаче разочароваха в нападение, на което се дължи и обрата в гейма.

Немците обаче записаха 6 поредни точки, които дадоха аванс на Германия, а Грозер записа изключително дълга серия сервис - 18:20, а след това 21:23. За съжаление, геймът продължи точка за точка, а Германия имаше гейм пойнт, който Грозер реализира по диагонала - 22:25.

Гейм №4

И този гейм по подобие на първия и третия започна зле за нас, след като допуснахме Германия да ни поведе с 8:5 заради слабото посрещане. Ники Пенчев отново бе предпочетен пред Тодор Алексиев.

Разликата стана и 4 точки при 7:11 след като Казийски бе уловен на блок през зона №4. България продължи да играе необяснимо зле, което доведе до 8:16 в полза на Германия и квотата за Лондон почти се изпари.

След техническата пауза резултатът се развиваше точка за точка, а пълната катастрофа дойде при 10 точки разлика за Бундестима - 9:19. България опита отчаян опит, но нашите момчета сами не си вярваха, че могат да обърнат мача. В игра вече беше и Скримов, а Алексиев и Казийски гледаха безпомощно от резервната скамейка.

За протокола резултатът в последния гейм беше 16:25 за Германия, а България по никакъв начин не показа, че заслужава място на Олимпиадата.