Григор Димитров напусна "Уимбълдън" след страхотна битка с Цонга

Българинът не успя да премине втория кръг на надпреварата, въпреки чудесната си игра

по статията работи: Краси Киров | 23.06.2011 | 23:01

Най-добрият български тенисист Григор Димитров напусна Откритото първенство на Великобритания след загуба с 1:3 сета (7:6, 6:4, 6:4, 6:7) от 12-ия в схемата Жо-Вилфрид Цонга (Франция) във втория кръг на турнира.

Въпреки това представянето на българина може да се оцени като добро, като решаваща роля за неуспеха му оказаха трите паузи на мача заради дъждовното време в Лондон и донякъде липсата на шанс за Григор във важните точки на финалния тайбрек.

Димитров започна много добре мача, като още в самото начало се противопостави на силните сервиси на Цонга. Двамата съперници си размениха по няколко възможности за пробив, но в крайна сметка първият сет на мача отиде в сметката на Димитров, благодарение на по-стабилната му игра в тайбрека.

Вторият сет също започна с много равностойна игра, но този път Гришо имаше леко психологическо предимство. Димитров така и не успя да се възползва от него, като позволи в третия гейм да бъде пробит. Веднага след това, при резултат 2:1 във втория сет мачът бе прекъснат заради дъжд. В крайна сметка Цонга затвърди пробива си след подновяването на играта и триумфира в сета с 6:4.

Третата част на мача се разви по сходен начин с втората, като Цонга успя да пречупи подаването на Грирор само веднъж при 5:3 гейма, но това се оказа достатъчно за спечелването на сета и пълния обрат в двубоя за французина.

Четвъртата част на мача започна ударно за българина, който взе трудно първото си подаване, но успя да надиграе съперника си на негов начален удар, поведе с 2:0 и затвърди пробива - 3:0. При резултат 40:30 за Цонга в четвъртия гейм мачът бе отново спрян поради нов валеж на корт номер 1 в Лондон.

Поредната пауза в играта се оказа решаваща за изхода на двубоя. Цонга се върна на корта със свежи сили, спечели безпощадно следващите пет гейма за 5:3 в негова полза. Отговорът на Гришо обаче бе спасени два мачбола на подаването на французина при 5:4 и страхотен пробив, който запази шансовете му в сета.

Изключително зрелищен тайбрек реши мача в полза на Цонга, който оползотвори шестия си мачбол за 10:8 точки и триумфира с ценната победа, която го прати в трети кръг на "Уимбълдън" срещу Фернандо Гонзалес (Чили).