Григор Димитров стартира с исторически успех в Лондон

21-годишният тенисист надделя над Лукаш Кубот 6:3, 7:6(4) и записа първа победа на българин на Олимпийски игри

по статията работи: Божидар Азманов | 28.07.2012 | 18:46

Първата ракета на България в мъжкия тенис Григор Димитров дебютира успешно на Олимпийски игри след успех над поляка Лукаш Кубот с 6:3, 7:6(4) и по този начин се превърна в първия роден тенисист с победа на Олимпиада.

Това бе втора среща и втора победа за българина срещу 73-ят в световната ранглиста съперник, като двамата играха само преди седмица един срещу друг на клей турнира в Гщаад, където хасковлията стигна до успеха с 6:3 6:2.

Димитров можеше и да загуби втория се, след като при 6:5 полякът имаше възможност за сетбол, но първата ни ракета показа характер и се поздрави с крайния успех.

В следващия кръг 21-годишния българин ще се изправи срещу победителя от двубоя между Михаил Кукушкин и намиращият се под №14 в света Жил Симон.

Двубоят с Кубот започна трудно за Гришо, който направи две двойни грешки и бе пред угрозата да бъде пробит, но в крайна сметка успя да спечели подаването си и да поведе с 1:0.

Още в следващия гейм обаче българският тенисист на свой ред достигна до точка за пробив и след като пропусна първата си възможност, при втората не сгреши - 2:0 за Димитров.

От тук насетне първата ни ракета при мъжете доминираше напълно при своите подавания и не позволи на поляка да върне пробива, с който изоставаше. От своя страна Кубот полякът също играеше стабилно, когато заставаше на сервис. При 5:2 той задържа подаването си на нула и така Григор Димитров трябваше да сервира за спечелването на сета.

В последния гейм Кубот поведе с 30:15, но оттук насетне 21-годишният българин не му позволи да вземе нова точка и след по-малко от половин час спечели първия сет и излезе напред.

Вторият сет обаче започна лошо за Григор, след като полският му съперник спечели подаването с на нула и взе аванс. Във втория гейм хасковлията допусна противника да поведе с 40:0 и му даде цели три възможности за пробив. Първите две бяха отразени, но при третия си опит поляка успя да спечели подаването на Димитров и да дръпне солидно в резултата.

След това Кубот отново спечели на нула своя сервис, а в следващия гейм можеше да се стигне до втори пробив в негова полза и 4:0, но след три успешни разигравания българинът успя да задържи сервиса си.

Веднага след това хасковлията на свой ред имаше отлична възможност да върне пробива, след като поведе с 40:15, но в крайна сметка загуби гейма. След това двамата си размениха по един гейм на нула. При 5:2 в полза на Кубот Григор едва успя да спечели своето подаване, след като отрази два сетбола и в крайна сметка намали на 5:3.

В деветия гейм поляка серираше за сета, но Димитров поведе 30:0, достигна и възможност за пробив, от която се възползва и се върна в сета. Следващият гейм бе спечелен от първата ни ракета без да позволи на съперника си да вземе и точка възстанови равенството - 5:5.

След това обаче Кубот успя да спре серията от три поредни гейма за българина и Гришо за втори път трябваше да сервира за оставане в сета. Полякът стигна до сетбол, но Димитров запази самообладание, спечели подаването си и вкара сета в тайбрек.

В него Гришо поведе набързо с 5-2 точки, стигна и до мачбол, от който веднага се възползва и след един час и 19 минути игра донесе историческата първа победа на България при мъжете на Олимпийски игри.