6-7 милиона от бюджетите на федерациите догодина ще бъдат отделени за развитие на детско-юношеския спорт, обяви министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков пред ТВ7.
"В олимпийската година, с помощта и на Българския спортен тотализатор опитахме да подкрепим нашите състезатели, да им създадем близки условия до тези на техните конкуренти. От тази година нататък ние искаме 6-7 млн. лева да ги отделим за детско-юношеския спорт, а федерациите да се задоволят със 17 млн. лева, а не с 23 както беше до сега", обясни Свилен Нейков.
Министърът обърна сериозно внимание и на спортната база, чието състояние се подобри значително през последните 3 години, както и на вече задействаната реформа в спортните училища.
"Ахилесовата пета на спорта беше базата. Ние от самото начало това нещо го знаехме и започнахме изграждането на тази спортна база. Втората стъпка е привличането на спортните училища, като с днешна дата вече спортните училища са към МФВС. Без тях няма откъде да дойде резерва. Стратегията е свързана с няколко неща. На първо място организация на спортните училища, на детската спортна школа и приемствеността между юноши и девойки и мъже и жени. Там някъде се къса връзката, която трябва да се сглоби в следващо време", заяви Нейков.
На упреците, че се изгражда база основно за професионален спорт, а масовият остава на заден план, Нейков подчерта:
"Над 60 спортни обекти и площадки сме построили със средства на МФВС в цялата страна. И това без да броим тези, направени от отделните общини. Строим ги, за да привличаме повече деца. Ако може да не ги срещаме вече по подлезите с шише бира в ръка и цигари. Като им създаваме условия, рано или късно тези спортни площадки и съоръжения ще се напълнят с деца, защото българският народ, родителите ще осъзнаят, че пътят е в спорта", заяви още Нейков.
Министърът разясни, че в момента се прави задълбочен анализ, който трябва да обхване години назад, за да стане ясно какви условия са предоставени, за да има състезатели в елитен спорт. Нейков обърна внимание и начина, по който са изразходвани средствата за Олимпийска подготовка.
"23 млн. лева е бюджетът на целия олимпийски спорт за последната година, който обаче формира няколко групи към всички федерации в зависимост от класиранията по световни, европейски първенства и олимпийски игри. Първата група беше държавният отбор, който е с изключителни привилегии пред всички останали, осигурени са абсолютно всички условия на спортистите и треньорите, повишени са заплатите. Това са олимпийците - 63-ма човека и техните треньори. Те са изхарчили 4,5 млн. лева за една година. Втора група е програмата, която върви към Рио де Жанейро - подрастващи, младежи, които тепърва навлизат в националните отбори при мъжете и жените и там се изхарчва втората част. Третата група, която е с доказан потенциал, на които им се дава 40 дни подготовка на международно участие и някои други спомагателни фактори, също допълват тези 23 млн. лева, за които става въпрос. В тях влизат и зимните спортове, държавният и международен календар на всички възрастови групи, материално техническото осигуряване на федерациите", заяви министърът.
Свилен Нейков подчерта, че все пак в Лондон пирамидата е отворена и от 11 спорта в Пекин сега имахме 17.
"Ако направим вътрешно сравнение между спортовете има такива, от които не сме очаквали нищо и участват на олимпийските игри. Вдигането на тежести не можем да кажем, че не е успех след провала в Пекин. Направихме две пети места, което е един потенциал за Рио де Жанейро. Сега отново ще се опитаме да върнем Величко Чолаков и Иван Стоицов. Пирамидата на спортовете, от които очакваме медали, трябва да бъде по широка. Ние очаквахме да вземем около 5-7 медала. Очаквахме в спортната стрелба, в леката атлетика - Ваня Стамболова, художествената гимнастика след първия уред видяхте, че вървим трети и имахме своите шансове. Очаквахме в бокса още един от хората да влезе. Но подчертавам, че боксът в последната година израстна много и се доказа като спорт. Имаме спортове, които вървят", добави още Нейков.