Двама българи продължиха към 1/16-финалите в Лига Европа

Твенте на Николай Михайлов и ПСВ Айндховен на Станислав Манолев се класираха напред в турнира

по статията работи: Константин Симидчийски | 03.11.2011 | 23:57

Отборите на двама български национали се класираха и на теория за 1/16-финалите на Лига Европа, след изиграните тази вечер срещи от груповата фаза на турнира. Твенте с Николай Михайлов и ПСВ Айндховен на Станислав Манолев постигнаха нужните резултати, които ги класират за директните елиминации на надпреварата.

Твенте продължи напред, след като тази вечер холандският тим постигна успех с 3:2 при домакинството си на датския Одензе в среща от група К на надпреварата. Противно на някои прогнози, Николай Михайлов попадна сред титулярите на Твенте и игра пълни 90 минути за своя тим. Победата пък осигури на домакините актив от 10 точки, с което и холандците са недостижими за съставите на Одензе и Висла Краков.

Цветан Генков пък игра 30 минути за своя Висла, който претърпя поражение с 1:4 при гостуването си на Фулъм на "Крейвън Котидж" в другия мач от група K. Българският национал остана на резервната скамейка за полския състав, появявайки се в игра на мястото на Гаргула в 61'. За времето си на терена, Генков имаше възможност да се разпише в срещата, но изстрелът му с глава мина на сантиметри над пазената от Марк Шварцер врата. По този начин Фулъм събра 7 точки от 4 мача в група К, докато съставите на Висла и Одензе намалиха шансовете си за класиране, разполагайки с по 3 пункта до този момент.

ПСВ Айндховен се класира и на теория за 1/16-финалите на Лига Европа, след като тази вечер "филипсите" извъртяха драматично равенство 3:3 при домакинството си на Апоел Тел Авив.

Цял мач за ПСВ отново изигра българският национал Станислав Манолев, като "филипсите" трябваше да наваксват изоставане от 1:3 след час игра. Гостите от Израел завършиха двубоя и с човек по-малко, след като Гордана бе изгонен за втори жълт картон в 72'. Така ПСВ събра актив от 10 точки след 4 изиграни срещи, с което и няма как да бъде настигнат от намиращия се на трета позиция Рапид Букурещ. Румънците останаха с 3 пункта на сметката си, губейки с 1:3 днешното си гостуване на Легия Варшава. Поляците са втори в групата с 9 точки - със само 1 по-малко от лидера ПСВ.

В група D на Лига Европа пък имаше българско дерби. Лисабонският гранд Спортинг не успя да достигне до нужната му за класиране на 1/16-финалите една точка, губейки с 0:1 днешното си гостуване на Васлуй в мач от група D на Лига Европа. Така "лъвовете" ще трябва да почакат до домакинството си на Цюрих, за да си осигурят и на теория класиране към следващата фаза на турнира.

Валери Божинов започна като титуляр за Спортинг в днешната вечер на ст. "Мунисипал", но бе заменен след само едно полувреме игра. На мястото на българския национал се появи холандецът Рики ван Волфсвинкел, който обаче също не помогна на португалците за нещо повече в срещата.

Пълни 90 минути за домакините от Васлуй отново изигра друг национал на България - Живко Миланов, който зае обичайната си позиция на десния фланг на отбраната. Единственото попадение в срещата падна след половин час игра, когато точен за крайното 1:0 бе молдовецът Денис Змеу.  До края на мача Спортинг така и не успя да пробие румънската защита, което и остави "лъвовете" с актив от 9 точки след 4 изиграни срещи в група D.

Васлуй пък запази шансове за класиране на 1/16-финалите, събирайки актив от 5 точки до този момент. Толкова има и римският гранд Лацио, който тази вечер спечели с минималното 1:0 домакинството си на швейцарския Цюрих.