Домакинът на Европейското победи с 2:0

по статията работи: iNews | 19.06.2024 | 21:11
ФБ/UEFA EURO 2024
Повече за:

Домакинът на Евро 2024 Германия си осигури класиране за елиминационната фаза на турнира. В Щутгарт във втория си мач от група "А" Бундестимът победи с 2:0 Унгария и оглави класирането с шест точки, пред Швейцария с три и Унгария и Шотландия без актив, предаде БНР.

Макар и да не успяха да постигнат убедителен успех като този с 5:1 над Шотландия в мача на откриването, германците отново бяха по-добрият отбор и закономерно взеха трите точки.

За маджарите поражението е второ и те ще се нуждаят от задължителен успех срещу Шотландия в неделя, за да се надяват на място сред най-добрите 16 на турнира. Германия пък ще реши първата позиция в пряк сблъсък с Швейцария по същото време.

Мачът започна на високо темпо и още в първата минута Роланд Шалай успя да се измъкне зад защитата на германците. Вратарят Мануел Нойер обаче излезе няколко крачки напред и с шпагат блокира изстрела на нападателя.

На свой ред домакините можеха да открият резултата в 11-ата минута, но унгарският вратар Петер Гулачи изби в корнер удар от упор на Кай Хаверц. След изпълнението на ъгловия удар Роберт Андрих отправи нов опасен изстрел, но този път бранител на маджарите изби топката.

Германия успя да открие резултата в 22-рата минута. Тогава точен след разбъркване в наказателното поле точен бе Джамал Мусиала. При попадението останаха сериозни съмнения за нарушение на Илкай Гюндоган, който изблъска в гръб играещия с топката Вили Орбан. Главният съдия от Нидерландия Дани Маккели обаче не се отзова на призивите на унгарските футболисти за нарушение, а арбитрите, отговарящи за системата за видеоповторения, потвърдиха решението му и така Германия поведе с 1:0.

Веднага след подновяването на играта Унгария можеше да изравни. Доминик Собослай отправи много опасен удар от фаул, но Мануел Нойер изби топката встрани.

В 29-ата минута отново Собослай се озова на много добра позиция, но този път бранителят Йонатан Та парира изстрела му, който излезе в корнер.

Последваха минути, в които Германия бе по-добрият отбор, като притисна съперника си в собствената му половина. Мусиала бе много близо до втория си гол в мача в 43-тата минута, но изстрелът му с десния крак от границата на наказателното поле се оплете във външната страна на мрежата.

Последната интересна ситуация за първото полувреме дойде в добавеното време, когато гол на Роланд Шалай бе отменен заради засада.

В началото на второто полувреме играта продължи да бъде двуостри, като още в първите секунди опасен удар на Антонио Рюдигер излезе в корнер.

В 60-ата минута Барнабаш Варга бе близо до изравняването, но ударът му с глава след центриране на Шалай мина малко над вратата.

Седем минути след това Германия успя да реши всичко в срещата. Максимилиан Мителщед центрира ниско от лявото крило и за капитана на германците Илкай Гюндоган не бе проблем да реализира с удар от около десетина метра.

Четвърт час преди края влезлият като резерва Лерой Сане стреля опасно към унгарската врата, но този път Гулачи спаси.

Отново Сане се оказа на добра позиция в 88-мата минута, но ударът му бе спрян от защитник на гостите.

Най-чистата ситуация за гол в мача за Унгария пък се откри в 90-ата минута, когато защитникът Вили Орбан стреля към опразнената от Мануел Нойер врата, но с гърди Йозуа Кимих изби от голлинията. При създалия се карамбол имаше и удар с топката в ръката на Емре Джан, но Маккели отново не отсъди в полза на унгарците.