Замбия триумфира с Купата на Африка след победа с дузпи над Кот д'Ивоар

Редовното време завърши при 0:0, а Жервиньо направи големия пропуск за фаворитите

по статията работи: Краси Киров | 13.02.2012 | 07:36

Замбия спечели турнира за Купата на африканските нации, след като успя да се изправи като равен с равен срещу големия фаворит Кот д'Ивоар и го надигра с изпълнение на дузпи.

В редовното време и продълженията отборите не си отбелязаха гол и завършиха 0:0, като Дидие Дрогба изпусна да короняса своите съотборници с неточно изпълнение от бялата точка в 70-ата минута.

Така се стигна до рулетката на дузпите, в която по-уверени в своите възможности се оказаха "медните куршуми", които спечелиха с 8:7, а големият пропуск за "слоновете" направи Жервиньо.

Нападателят на Арсенал се представи на високо ниво в турнира, но се провали в най-ключовия момент, като Сунзу донесе радостта на съотборниците си за крайното 8:7.

Така от позицията на аутсайдер Замбия спечели турнира за първи път в историята си, а Кот д'Ивоар не можа да грабне короната, след като не допусна нито един гол в надпреварата на Черния континент.

Замбия не само успешно спираше атаките на "слоновете" през първото полувреме, но и дори създаде първите опасни положения в срещата.

Още във втората минута след изпълнение на корнер топката бе сервирата по земя в наказателното поле на Кот д'Ивоар и стигна до Синкала, който не се поколеба да стреля мигновено - вратарят Бари обаче с изумителен рефлекс улови кълбото.

В 13-ата пък след "английско" изпълнение на странично хвърляне Маюка получи шанс да отправи удар с глава, който кацна на горната страна на мрежата, но отново бранителите на "слоновете" бяха хванати неподготвени.

След половин час игра постепенното изнасяне на играта в предни позции от страна на "оранжевите" доведе и до първия сериозен шанс за гол - Жервиньо и Госо направиха отлично двойно подаване, а Дрогба с пета изведе Яя Туре на стрелкова позиция.

Диагоналният изстрел на халфа на Манчестър Сити обаче премина на сантиметри от страничната греда.

До края на първата част двата тима си размениха по едно що годе опасно положение в наказателното поле на противника, но до така желания гол не се стигна. Определено обаче Замбия не се държеше на терена като аутсайдер във финала.

Кот д'Ивоар пък се намираше в непознато положение в турнира, защото във всичките си останали мачове досега беше се прибирал на почивка с аванс от един чист гол.

След почивката напрежението на терена се покачваше и играчите на двата тима започнаха по-често да влизат във физически сблъсъци, а празните пространства почти липсваха.

Чак в 64-ата минута Замбия стигна до скоростна акция в наказателното поле на "слоновете", когато Маюка центрира успоредно на голлинията за дебнещия на втора греда Калаба, но Госо Госо се намеси решително и изби в корнер.

В 69-ата пък мачът и страстите на терена се нагорещиха максимално, след като реферът отсъди пресилена дузпа в полза на Кот д'Ивоар - Жервиньо направи пробив по фланга и нахлу в наказателното поле, след което се строполи, промушвайки се между двама бранители на Замбия.

Контакт в действителност имаше, но защитниците на "медните куршуми" просто надиграха физически набралия скорост нападател на Арсенал.

Дидие Дрогба се нагърби с изпълнението, но както стана и срещу Екваториална Гвинея на четвъртфиналите, изпусна 11-метровия наказателен удар. Острието на Челси стреля високо над вратата, като след пропуска си посочи отчаяно към точказа за дузпа, за да индикира, че неравният терен му е попречил да вкара.

През 2006-та година Дрогба изпусна дузпа по време на решаващата рулетка от 11-метрови удари на финала с Египет, загубена с 2:4 за сметка на "фараоните".

Резервата Градел имаше последният шанс да отбележи за "слоновете", но диагоналният му шут облиза страничната греда в 88-ата минута. В 91-ата пък Замбия беше близо до инфактна победа, но Маюка стреля над вратата от няколко метра и така редовното време приключи наравно 0:0.

В 95-ата минута "медните куршуми" можеха да поведат в резултата, след като Феликс Катонго направи страхотен пробив по десния фланг и подаде отлично за връхлитащия си съименник Кристофър Катонго, но вратарят на "слоновете" Бари Копа изби в страничната греда и оттам в корнер.

Това бе единственото опасно положение за първото продължение, а второто премина под знака на териториалния превес на Кот д'Ивоар, но "слоновете" не можаха да се възползват от няколкото разбърквания в противниковата пеналтерия.

Така след безплодни 120 игрови минути изходът от финала трябваше да бъде решен след дузпи.

Шейк Тиоте вкара първата дузпа и даде аванс на Кот д'Ивоар - 1:0.

Капитанът на Замбия Кристофър Катонго комфортно реализира от бялата точка и изравни - 1:1.

Резервата Вилфред Буни с прекрасно изпълнение в горния ъгъл изведе "слоновете" напред - 2:1.

Емануел Маюка в същия стил не се поколеба и възстанови равенството - 2:2.

Сюлейман Бамба не ознаменува великолепното си представяне в мача с гол от първия опит, защото реферът се намеси и прецени, че вратарят Кенеди Мвене е тръгнал предварително. При новото изпълнение Бамба разстреля опонента си - 3:2.

Айзък Чанса хладнокръвно върна Замбия в битката - 3:3.

Макс Градел не се поддаде на напрежението и отново даде предимство на "слоновете" - 4:3.

Резервата Феликс Катонго се позабави с изпълнението, но без проблеми вкара за 4:4.

Капитанът Дидие Дрогба донякъде компенсира за пропуска си в редовното време с безапелационен удар за 5:4.

Вратарят на Замбия Мвене застана в решителния момент и със завидна техника изравни резултата на 5:5.

Сиака Тиене вкара първия гол от "внезапната смърт" за "слоновете" - 6:5.

Найтън Синкала пое отговорността да направи 6:6, като стреля високо и забоде кълбото точно под горната греда.

Якоман не се подвоуми да донесе поредното предимство за своите - 7:6.

Чисамба Лунгу трябваше да възстановява паритета в напрегнатия момент и не подведе отбора си - 7:7.

Коло Туре направи първия пропуск в рулетката - 7:7 и шанс за слава за Замбия.

Райфор Калаба обаче "закопа" в терена и върна интригата с нова изпусната дузпа - 7:7.

Жервиньо също се провали в опита си да вкара топката в мрежата - все още равенство 7:7.

Замбия е новият крал на Африка след успешно изпълнение на Сунзу за крайното 7:8.