Инфарктен край донесе титлата в Лига Европа на Челси

Втори пореден евро трофей за "сините"

по статията работи: Иво Вецев | 15.05.2013 | 23:48

Подобно на Левки и Берое Челси и Бенфика вървяха към продължения, но секунди преди края на даденото от съдията 3-минутно продължение Бранислав Иванович се извиси над всички и с глава донесе трофея в Лига Европа на своя тим.

Преди това Бенфика надиграваше своя противник, но Торес с поредния си гол във финален двубой направи 1:0 в 59'. Кардосо от дузпа реализира за 1:1 в 66', но късметът се усмихна на миналогодишния европейски шампион.

Това е втори пореден трофей за Челси, след като миналата година в Шампионска лига лондончани спечелиха титлата под ръководството на Ди Матео. Рафа Бенитес пък може да е щастлив, че ще си тръгне от отбора с поредна купа в своята витрина.

"Орлите" пък вероятно ще останат без трофей, след като през уикенда загубиха и директния спор за титлата срещу Порто. Това е и 7-и пореден загубен финал от португалския гранд в Европа.

Бенфика залага на 4-3-3, което се трансформира често в 4-5-1. На вратата започна Мораес, докато пред него се наредиха Алмейда, Гарай, Луизао и Малгарехо. Исканият от Челси Матич поведе халфовата линия, а към него се присъединиха Морено и Перес.

На върха на атаката заиграха Кардосо и Салвио, докато зад тях оперираше плеймейкъра Гайтан.

От своя страна Бенитес заложи на Чех на вратата, докато Тери отпадна за мача и Кейхил и Иванович сглобиха дуото в центъра на отбраната. Коул и Аспиликуета бяха съответно вляво и вдясно.

Луиш и Лампард си партнираха отново в халфовата линия, докато Оскар, Рамиреш и Мата трябваше да захранват единствения нападател Фернандо Торес.

Бенфика започна силно двубоя, като наложи натиск и напълно превзе средата на терена. Това осигури ранни шансове на Кардосо и Салвио, но защитата на Челси успя да избие няколко удара.

Най-опасните положения последваха след първите 10 минути, след като Гайтан пропусна да засече отлично центриране на Салвио, след това Родриго на два пъти не успя да нанесе решителен удар в наказателното поле.

Първата ситуация за лондончани дойде едва в 27', и то благодарение на гения Оскар. Той се освободи и стреля силно отдалеч, но Артур, макар и колебливо, успя да спаси и да запази мрежата си суха.

Натискът на символичните домакините беше осезаем, но най-опасното положение се откри пред Лампард в 37', когато халфът се откри и успя да стреля от 20 метра, но Артур успя да се ориентира и някакси изби в корнер.

До края на полувремето Бенфика владееше повече топката, но не успяваше да създаде голови положения и на почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 0:0.

Втората част започна силно за "орлите" и в самото начало Кардосо и Морено бяха близо до това да отбележат, но отново късметът изневери на играчите в червени фланелки. Те дори успяха да отбележат след двете положения, но попадението беше отменено - все още 0:0. Повторенията показаха, че Кардосо е буквално на сантиметри от последния в защитата.

В 59' Чех хвърли топка към центъра, а Лампард успя да я отклони към Торес. Нападателят великолепно се освободи от Луизао и се насочи към вратата, финтира Артур и успя да отбележи поредния си гол в Лига Европа - 0:1 противно на показаното на терена.

Това стъписа Бенфика, но Аспиликуета направи ужасна грешка и в 65' игра с ръка в наказателното поле. Минута по-късно Кардосо реализира в долния десен ъгъл на Чех - 1:1. В 74' пък Луизао задържа Торес в наказателното поле, но съдията реши да не отсъжда дузпа въпреки очевидния контакт.

В 82' Петър Чех се прояви с отлична намеса, като спаси невероятен удар на Кардосо, който можеше да отбележи точно под горната греда на вратаря. При последвалия корнер отново нападателят изскочи на добра позиция, но не нанесе решителен удар.

3 минути преди края на редовното време Лампард отново се отчете с прекрасно отиграване, като без подготовка прати истински снаряд от 25 метра, но късметът покри "орлите" и топката за малко не счупи горната греда.

В 92' се стигна до най-драматичния момент в срещата - стигна се до корнер, а центрирането на Мата отдясно стигна до Иванович на далечната греда и с удар в обратния ъгъл сърбинът взриви синята част от стадиона - 2:1. В самия край пък Кардосо можеше да изравни, но Кейхил направи страхотна намеса и на 2 метра от голлинията изби топката от краката на нападателя.