Испания се издъни срещу Гърция на Евробаскет

Носителят на трофея отстъпи със 75:79 от южните ни съседи

по статията работи: Краси Киров | 13.09.2013 | 08:39

Суперфаворитът на ЕвроБаскет 2013 Испания допусна втора загуба във втората групова фаза на турнира, след като допусна обрат и поражение със 79:75 от Гърция в третия си мач от група F.

Загубата на испанците буди сериозни въпросителни около това доколко е готов отборът да защити титлата си, особено като се има предвид, че "Ла роха" допусна два обрата в мача, както и цели 17 грешки в нападение.

От своя страна гърците играха много добре в защита, а в решителните моменти бяха безгрешни в стрелбата от средно и далечно разстояние, особено в последните 3 минути.

Двубоят започна с тотално надмощие на шампионите, като Рубио организира добре атаката на Испания, а това доведедо безпреценте 75% точна стрелба. Въпреки това авансът беше 10 точки заради много нарушения на Гасол и компания при атаките на противника, който им вкара 9 точки само от наказателни удари.

Втората част беше далеч по-добра за бившия еврошампион, който воден от Василис Спанулис, обърна резултата до 34:37 в своя полза благодарение на серия от 13:4 и осем поредни точки на Спанулис. Самата част пък приключи с 3 точки преднина за елините - 41:38.

След полувремето "Ла роха" отново излезе предимно мотивирана, а Марк Гасол се разигра, допринасяйки с 11 точки в 3-та част. Именно това доведе до 50:57 в полза на Испания, като шампионите допуснаха едва 9 точки в своя кош.

Гърция обаче каза последната дума в мача и след 10:1 отново беше напред в резултата - 62:61. Тогава настъпиха проблеми за Испания, като Рубио изпусна няколко открити стрелби, докато Брамос и Брусис нанизаха решаващи кошове, включително и тройка на Брамос за 75:68. Секунди по-късно Ла фурия успя единствено да стопи аванса на съперника - 79:75 за Гърция.

Най-резултатен в срещата беше Спанулис със своите 20 точки, а Бурсис и Принтезис записаха по 10. Каймакогли вкара с точка повече. За Испания Гасол и Руди Фернандес бяха с по 20, но Рики Рубио разочарова, и то в най-важните моменти.

Двата отбора са с по 1 победа и две загуби, като трябва да търсят задължителни победи - Испания срещу Финландия, а Гърция - срещу Словения.

В другата среща от групата Словения нанесе първо поражение в надпреварата на Италия.

Домакините спечелиха с 84:77 (18:21, 27:18, 15:15, 24:23) и с 5 точки се изравниха със съперника на върха на подреждането. Най-резултатен за победата беше Горан Драгич с 22 точки и 6 асистенции.

Неговият брат Зоран Драгич пък се отличи с 15 точки и 11 борби. За италианците Александро Джентиле вкара 20 точки, а Луиджи Датоме завърши с 16 точки и 6 борби.

Така в класирането в група F Италия, Словения и Хърватия имат по 5 точки, а Испания, Гърция и Финалндия имат по 4 точки.