Исторически Федерер триумфира със седми трофей на "Уимбълдън"

Швейцарецът надигра с 3:1 сета Анди Мъри и отново е номер 1 в мъжкия тенис

по статията работи: Краси Киров | 08.07.2012 | 20:38

Роджър Федерер отново се завърна там, където му е мястото - на върха в мъжкия тенис. Легендарният тенисист триумфира с трофея на "Уимбълдън" и вече има 17 титли от Големия шлем.

Швейцарецът надигра на финала надеждата на домакините Анди Мъри с 3:1 сета (4-6, 7-5, 6-3, 6-4)

С този успех Роджър Федерер отново ще заеме първото място в ранглистата на ATP, след като сдаде трона преди две години. Така след тежките битки в последната година между Надал и Джокович ето, че отново Федерер настъпи газта и отново е лидер.

По този начин Анди Мъри не успя да стане първия британец триумфирал на "Уимбълдън" от далечната 1936 година, когато това прави легендата Фред Пери.

Това е първи голям трофей за Роджър Федерер от 2 години и половина, когато спечели в Австралия. Федерер вече има седем титли от най-стария тенис турнир, колкото има и Пийт Сампрас.

Самото класиране на Анди Мъри на финал също е голям успех за тениса на Острова, защото той е първия британец от 1938 година, който стига до финала. Мъри вече има пет загубени финала от "Големия шлем".

В самият финал Мъри направи 16 аса и 1 двойна грешка срещу 12 аса и 3 двойни грешки на Федерер. В самото начало британецът бе по-концентриран и водеше в играта, но постепенно грешките на Федерер се изчистиха и той заигра перфектно.

Иначе Мъри започна много надъхан срещата. Грешка на Федерер в мрежата и двойна грешка на швейцареца даде пробив на Мъри. След това шотландецът затвърди пробива си и поведе с 2:0. Федерер продължаваше да прави непредизвикани грешки като имаше повече от пет грешки в третия гейм. Въпреки това бившия номер 1 успя да спечели първия си гейм в мача за 1:2. Последва отново много равностоен гейм, в който Федерер запази самообладание в края и върна пробива за 2:2.

При 4:3 се разви много дълъг гейм, в който и двамата тенисисти имаха няколко шанса да затворят гейма, но в крайна сметка Мъри успя да спечели подаването си и да изравни резултата. Британецът продължи с настъпателната си игра стигна до две точки за пробив, Федерер заби топката в мрежата и това бе нов пробив за шотландеца, който след това трябваше да сервира за спечелване на сета. Силната игра от страна на Мъри му донесе успех в първия сет.

Федерер реши да отвръща веднага на удара и започна втория сет с гейм на нула. Последва нов продължителен гейм спечелен от Мъри за 1:1. Последваха два бързи гейма за 2:2. След това Мъри с добър ретур стигна до две точки за пробив, но Федерер се справи и удържа на натиска. Последваха нови бързи сервис геймове до 4:3. При 4:4 Мъри получи точка за пробив след колеблива игра на Федерер, но не успя да я реализира и швейцареца поведе с 5:4. След това стана 6:5.

При 30:30 дойде и най-доброто разиграване до момента, като Федерер с невероятно стоп-воле стигна до сетпойнт. Последва ново страхотно разиграване на швейцареца, с което спечели сета.

Третият сет започна с разменени сервис геймове преди да завали дъжд. Това наложи отново употребата на покрива на централния крот на Уимбълдън. След приблизително 40 минути срещата бе възстановена. Последваха новия бързи геймове за разлика от предишните и Федерер поведе с 3:2. След това при 40:30 Мъри падна лошо на левия си крак, и точката бе за Федерер.

След това Федерер на няколко пъти имаше шанс да направи пробив, като десет пъти стигнаха до равенство и гейма продължи над 20 минути, но тука психиката на швейцайреца се оказа решаваща. Той спечели и поведе с 3:2.

Изглежда обаче този гейм бе най-важния в мача. След това Мъри не успя да намери себе си, докато Федерер взе диригентската палка до края и това достави голяма наслада у зрителите в Ню Инглънд Клъб. Този сет бе спечелен  лесно от Федерер за да се стигне до 4-та част.

Мъри се опита да се върне в мача, но Федерер вече бе изчистил грешките си в мача и при 5:4 направи шампионски гейм, който му донесе 17-та титла от "Големия шлем".