Италия пребори Финландия пред над 200 шумни фенове в София

Италианците спечелиха драматичния сблъсък с тайбрек, за съжаление на агитката от северната държава

по статията работи: Даниел Любомиров | 08.05.2012 | 20:03

Италия постигна изключително трудна и драматична победа с 3:2 гейма срещу един от коварните си съперници по пътя към Олимпиадата - Финландия.

Столичната зала "Арена Армеец" постепенно се запълваше с българи, които очакваха предстоящия мач на България срещу Словения, но около 200 души от Финландия създадоха отлична атмосфера за двубой с толкова залог.

Италия започна мача уверено като фаворит и взе първия гейм с 25:21, но отстъпи категорично пред противника си след това - 16:25 и 1:1. Третата част бе много равностойна и скандинавците постигнаха знаменит обрат от 10:18 до 21:21, като все пак отстъпиха злощастно с 28:30.

Последваха нови силни изяви на "суоми", които бяха аплодирани бурно от екзалтираните привърженици от Финландия - 25:16 и 2:2 гейма, като тайбрекът също предложи много емоции.

Въпреки че имаха предимство след размяната на полетата (8:4), скандинавците не успяха да затворят срещата и допуснаха нелепа загуба след 16:14 в полза на "скуадрата".

Топреализатор за "адзурите", играещи в бяло, стана Михал Ласко с 21 точки - 2 аса, 16 атаки и 2 блокади. Той бе основният консуматор на нападението на Италия, като само Симоне Пароди успя да запише 10 точки и да завърши с двуцифрен актив. Алесандро Фей се отчете с 9 пункта, а Крисиан Савани - с 8.

За бойкия отбор на Финландия Мико Ойванен бе най-резултатен със 17 точки - 2 аса, 14 успешни атаки и 1 блок. Тимът от севера бе далеч по-балансиран и Оли Кунари се разписа 15 пъти, а Мати Ойванен завърши с 14 пункта. Мико Еско записа 8 точки след името си.

Така Италия събра 2 точки и се нареди на второ място в Група В, където лидер е Германия, сразил с 3:0 Словакия в мача на откриването на Олимпийската квалификация. Финландия е трети с 1 пункт, а без актив е тимът на Словакия.

Финландците започнаха по-силно срещата и поведоха с 8:5 на първия интервал, но след него инициативата бе поета от "адзурите", които играеха с бели екипи. Играта в центъра на Луиджи Мастранджело допринасяше за трупането на точки в актива на Италия, а и като цяло през първия гейм тимът от Апенините имаше предимство в този компонент.

Възпитаниците на Мауро Беруто се оттеглиха с крехък аванс на второто техническо прекъсване, но оттам нататък не допуснаха противника си по-близо от три точки в резултата. Италианецът с полски произход Михал Ласко (7 точки) и разпределителя на "скуадрата" Драган Травица демонстрираха обичайния добър синхрон в атака.

В крайна сметка първият гейм бе затворен от италианците с 25:21 след 24 минути игра в "Арена Армеец".

Пълен обрат осъществиха финландците във втората част на срещата, за радост на около 200 скандинавски фенове, които бяха уважили квалификацията в българската столица. Зрителите от северната страна, дошли до София за квалитетния турнир, вдигаха много повече шум, отколкото имаше по време на баскетболния "Мач на звездите".

Залата се огласяше от множество викове "Суоми, Суоми", бурни освирквания към съдията и мощни викове и ревове, с които феновете се опитват да надъхат своите сънародници.

В залата към 18:30 часа започнаха да идват все повече и повече българи, които нямаха търпение да видят на игрището българските национали, които започват своята кампания в 20:45 време.

Оли Кунари безспорно беше най-добрият играч на полето с екипа на Финландия и именно неговата активизация се оказа решаваща за смазващото превъзходство срещу разколебаните италианци.

Само за 23 минути Финландия изравни резултата в геймовете след 25:16, като още след първия интервал стана ясно, че "скуадрата" ще играе периферна роля в разиграванията около мрежата.

Нов обрат в срещата настъпи в третия сет, когато пък Италия наложи превъзходство от самото начало и поведе следователно с 8:3 и 16:9 на двата интервала. Комбинациите между играчите на "скуадрата" се получаваха с повече лекота, което немимуемо доведе до повишаване на ефективността им в атака.

Още при 18:10 на полето се утвърди впечатлението, че Италия ще поведе отново в резултата, а сериозна серия от сервис направи Драган Травица, с което наклони везните в полза на "адзурите".

Финландските фенове обаче полудяха от еуфорията, която настъпи в следващите минути на игрището, защото любимците им осъществиха немислим обрат - резултатът достигна 23:21 в полза на Италия, а след това 24:24 и дори гейм-бол за "суоми". Размяната на точки и неуспешни опити да се затвори гейма продължи до 28:28, когато най-накрая "скуадрата" направи две поредни разигравания за 30:28 след 35 минути.

Италианците отново започнаха да страдат на игрището в 4-ия гейм, а сериозният спад в представянето им се дължеше и на трагичното посрещане. Либерото Андреа Бари се представяше далеч под нивото си, като позитивното му посрещане бе по-малко от 30%, а перфектното - под 10.

Финландците пък залагаха на атаки през центъра и с това тактическо променяне на играта затрудниха съперника си, за да могат да натрупат комфотен аванс след втория интервал. Когато "суоми" стигна до 20-ата си точка, италианците бяха спечелили само 13 и логично мачът влезе в тайбрек. Краен резултат 25:16 и 2:2.

В тайбрека Финландия показа повече борбеност при първите разигравания и натрупа лек аванс от 5:3, като италианците прекарваха доста време в разправии със съдиите. Играчите на Даниел Хорхе Кастелани имаха предимство от 4 точки в момента, когато отборите размениха полетата, а "скуадрата" не индикираше почти с нищо, че заслужава победата.

Финландия обаче сякаш прегоря под натиска на напрежението и изпусна доста солидния си актив, което доведе до нова драма - 11:11 и 12:12 в последствие. Все пак, първият мач-бол дойде в полза на скандинавците, но те не се възползваха и на свой ред трябваше да се пазят от загуба. Успешен блок донесе изненадващо трудната победа на "скуадрата" след 16:14 и 3:2.