Класически Уругвай завоюва рекордна 15-та титла на Копа Америка

"Урусите" прегазиха Парагвай с 3:0 на финала на тазгодишното издание на Копа Америка за историческия 15-ти успех в южноамериканската надпревара

по статията работи: Михаела Ганчева | 25.07.2011 | 09:25

Тимът на Уругвай триумфира в 43-тото издание на южноамериканския турнир Копа Америка, спечелвайки категорично финалната си битка с Парагвай с 3:0. Класиката оформиха звездата на тима Диего Форлан, който се отчете с два гола за победата, а Луис Суарес добави още един.

Заслуженият успех на момчетата на Оскар Табарес, които показаха завиден прогрес в световен мащаб в близките няколко години, им донесе първи трофей в турнира от 1995-та година насам и общо 15-ти, което ги изведе едни гърди напред пред основния конкурент Аржентина, останал с 14. Допълнителна сладост на успеха придаде фактът, че "урусите" елиминираха "гаучосите" на 1/4-финал и спечелиха рекордния трофей именно на аржентинска земя, в Буенос Айрес, на прочутия стадион "Монументал".

Считаният за фаворит в битката за трофея Уругвай оправда очакванията и надигра категорично изненадващия финалист Парагвай, който се добра до сребърните отличия без нито една победа в турнира.

Момчетата на Оскар Табарес изявиха намеренията си да играят красив и атакуващ футбол от самото начало на финала и първата добра възможност не закъсня - броени секунди след първия съдийски сигнал, голмайсторът на Уругвай Луис Суарес проникна опасно в наказателното поле, но изстрелът му бе избит в корнер.

Последвалият ъглов удар създаде допълнителни грижи за "гуараните" - капитанът на шампионите Диего Лугано засече топката с глава, а ударът му спря противников бранител с ръка. Реферът на срещата обаче пожали парагвайците в ранните минути на двубоя и не отсъди дузпа за "урусите".

Пропуснатата възможност сякаш мотивира Уругвай допълнително и силно желаният първи гол стана факт в 11-тата минута, в която Луис Суарес наниза 4-тото си попадение в тазгодишното издание на турнира. Звездата на Ливърпул се възползва от колебливо изчистена топка от парагвайските бранители, преодоля останалата им защита и откри резултата в мача с удар, който се отби в гредата, но намери очертанията на противниковата врата.

"Урусите" предвкусиха триумфа си на "Монументал" с второ попадение в края на първите 45 минути, дело на Диего Форлан, който най-сетне успя да се разпише в Аржентина. Попадението на аса на "бяло-сините" дойде след поредната грешка в отбрана на Парагвай, която го остави сам срещу стража Вийар. Форлан не сбърка и прониза вратата му за втори път в мача, давайки сериозна преднина на тима си на почивката.

"Гуараните" дадоха всичко от себе си да се върнат в мача през втората част, но единствената по-сериозна заплаха за момчетата на Табарес бе гредата на Валдес в 54-тата минута на финала.

Изпуснатата възможност обезкуражи Парагвай, а до края на срещата бъдещите шампиони пропуснаха още няколко добри възможности да увеличат допълнително преднината си. Точка на спора в последната минута на двубоя сложи отново Форлан, който прониза парагвайската врата след поредната контраатака на "урусите" и оформи класиката - 3:0.