Легендите на България победиха Астън Вила заради Стенли

Двата тима играха в подкрепа на Стилиян Петров и децата, борещи се с левкемия

по статията работи: Божидар Азманов | 26.05.2013 | 17:07  21 Виж всички снимки
Sporta.bg/Марио Евстатиев

Легендите на България надвиха ветераните на Астън Вила с 4:2 в благотворителен двубой под надслова "Благодарим ти, Стан!" на националния стадион "Васил Левски" в София.

Едни от най-големите имена в българския футбол уважиха капитана на "лъвовете", а на трибуните присъстваха повече от 10 хиляди души, сред които и националите по футбол.

Приходите от благотворителната инициатива ще отидат за децата болни от левкемия, с която се бори и бившият футболист на Монтана, ЦСКА, Селтик и Астън Вила.

Българският тим бе изведен с капитанската лента от Христо Стоичков, който обаче издържа на терена само десетина минути и отстъпи мястото си на Мартин Петров.

Сред останалите звезди на България беше националният селекционер Любослав Пенев, нападателят на Фулъм Димитър Бербатов, някои от съотборниците на Стилиян в националния тим през годините, както и звезди от тима ни, който през 1994 година стигна до бронзовите медали на Световното в САЩ.

В 19-та минута двубоят бе спрян за кратко, а хората по трибуните ръкопляскаха и скандираха името на Стилиян Петров.

На терена в по-голямата част от първото полувреме България бе по-добрият отбор. "Трикольорите" можеха да открият резултата в 17-та минута, след хубав пас на Мартин Петров към Наско Сираков, който обаче стреля в дясната греда.

В 23-та минута българите все пак излязоха напред, след като Бербатов намери Мартин Петров с извеждащ пас и той реализира останал сам срещу стража на гостите от Англия Стефан Постма.

Ветераните на Астън Вила се разиграха в края на първото полувреме и изравниха в 31-та минута след добра атака отдясно, завършена от Мартин Карутърс, който бе оставен сам в наказателното поле. Стражът на националите Здравко Здравков пък на няколко пъти се прояви отлично и спаси чисти положения.

На полувремето бяха извършени няколко смени в тима на България, а гостите бяха тези, които започнаха по-добре и организираха няколко добри атаки. В 51-та минута обаче "лъвовете" отново излязоха напред в резултата. Мартин Петров получи топката в наказателното поле, технично я мушна между краката на бранител на Астън Вила, за да достигне тя до Бербатов, който ефектно с пета я прати в мрежата на Постма.

След това за съжаление над Националния стадион заваля проливен дъжд, който обаче изобщо не попречи на шоуто и себераздаването на футболистите на терена.

В 69-та минута българите можеха да вкарат и трети гол, но стражът на Вила изпревари излизащия очи в очи с него Петър Михтарски и спаси. В ответната атака гостите изравниха, а попадението за 2:2 бе дело отново на Карутърс.

Шоуто продължи с пълна сила. Страхотен пас на Мартин Петров намери Димитър Бербатов в наказателното поле. Нападателят на Фулъм овладя на гърди и между двама защитници от воле буквално разстреля Постма.

Единствения жълт картон в коректния двубой бе показан от Антон Генов в 71-та минута и той отиде на сметката на Ивайло Андонов, който спря опасна атака на Вила.

Страхотна асистенция на Мартин Петров към Петър Михтарски в 76-та минута донесе четвърти гол за България.

До края на двубоя повече голове не паднаха, но положения не липсваха. След края на двубоя пред бурните овации на публиката бяха представени деца, които са се преборили с тежката болест. Стилиян Петров пък дари 10 хиляди паунда на Сдружението на децата с онкохемтологични болести.

България - Астън Вила 4:2

1:0 Мартин Петров 23'
1:1 Мартин Карутърс 31'
2:1 Димитър Бербатов 51'
2:2 Мартин Карутърс 70'
3:2 Димитър Бербатов 71'
4:2 Петър Михтарски 76'

България: 1. Здравко Здравко, 2. Радостин Кишишев, 4. Цанко Цветанов, 5. Петър Хубчев, 6. Златко Янков, 8. Христо Стоичков (10-Мартин Петров), 9. Любослав Пенев, 10. Наско Сираков, 11. Йордан Лечков, 20. Красимир Балъков, 99. Димитър Бербатов.

Резерви: 12. Димитър Иванков, 3. Трифон Иванов, 7. Емил Костадинов, 17. Мартин Петров, 14. Илиан Илиев, 16. Гошо Гинчев, 21. Петър Михтарски, 22. Ивайло Андонов, 23. Станимир Стоилов, 24. Красимир Безински, 27. Даниел Боримиров, 77. Божидар Искренов

Треньор: Димитър Пенев

Астън Вила: 1. Стефан Постма, 2. Джон Пиърсън, 3. Гавин Прайс, 4. Марк Кинсела (к), 5. Дейвид Нортън, 6. Брайън Смол, 7. Тони Дейли, 8. Гарет Фаръли, 9. Мартин Карутърс, 10. Лий Хендри, 11. Марк Дрейпърс.

Резерви: 1. Дерек Дъдли, 15. Дейл Белфорд, 12. Гордън Смит, 13. Скот Маклафлин, 14. Стив Дигъри, 17. Анди Блеър, 19. Джонатан Алън