Литекс запрати Локо (Сф) в зоната на изпадащите

по статията работи: iNews.bg | 28.11.2012 | 16:26

Отборът на Литекс постигна осми успех от началото на сезона в българския шампионат, след като днес воденият от Христо Стоичков състав спечели с 2:0 визитата на Локомотив (Сф) в среща от 14-ия кръг.

Така "оранжевите" събраха актив от 26 точки и поне временно се изкачиха до четвърто място, изпреварвайки отборите на Ботев (Пд) и Черноморец. Локомотив пък остана със скромен актив от 11 точки, вече намирайки се в зоната на изпадащите на родния елит.

Резервите Армандо Ваюши и Томи Костадинов донесоха успеха на Литекс с късни попадения, като и двата тима завършиха мача с десет души. Даниел Пеев от домакините и Галин Иванов от гостите бяха пратени под душовете.

Преди срещата домакините от Локомотив се намираха в тежка серия от 8 поредни мача без победа, като единствено преките показатели държаха "железничарите" на спасителното 12-о място в таблицата. Литекс пък преследваше задължителен успех на ст. "Славия", имайки предвид опасността от по-сериозно изоставане от лидерите.

Още в 3' пред домакините се отвори възможност, но удари на Георги Христов и Петков бяха блокирани от футболистите на Христо Стоичков.

Гостите отговориха десет минути по-късно, когато "оранжевите" бяха много близо до откриване на резултата. Исмаил Иса разигра на двойно подаване с Георги Миланов и центрира успешно, но Момчил Цветанов изпрати кълбото над гредата. В 15' Галин Иванов излезе очи в очи с Михайлов, но стражът се хвърли в краката му и улови.

В между 32' и 33' и двата отбора създадоха шанс за реализиране на гол. Първо националът Илия Миланов стреля неточно с глава, а секунди по-късно Локомотив пропусна най-добрата си възможност. Павел Петков нахлу в пеналтерията и стреля в очертанията на вратата, но Илко Пиргов се намеси решително и спаси. Малко преди почивката Момчил Цветанов също опита изстрел с глава, но и той се оказа неуспешен.

И през втората част шансове за първи гол на ст. "Славия" не липсваха. В 54' Герасим Заков стреля с глава покрай гредата, а минути по-късно близо до попадение бе и Георги Миланов. Звездата на Литекс насочи топката по посока долния ляв ъгъл на вратата, но Михайлов се намеси и отрази.

В 64' се стигна и до червен картон за футболист на Литекс. Галин Иванов се опита да си изпроси дузпа, но реферът Николай Йорданов не се хвана и вдигна втори жълт картон на бившия състезател на Славия. Христо Стоичков пък реагира светкавично на промененото статукво и извърши първа смяна в своя състав. Играта напусна Герасим Заков, а на негово място се появи Армандо Ваюши.

Голове на ст. "Славия" нямаше, но пък червените картони валяха един след друг. В 75' численото равенство на терена бе възстановено, след като и Даниел Пеев от тима на Локомотив получи втори жълт картон от Николай Йорданов.

Постепенно се стигна до 77', когато резултатът в София все пак бе открит. Резервата Армандо Ваюши получи една топка и навлезе в наказателното поле, намирайки мрежата зад Михайлов за 0:1.

Крайното 0:2 бе оформено две минути преди края, когато друга от резервите на Христо Стоичков се разписа. Георги Миланов намери по чудесен начин Томи Костадинов, който от своя страна удвои и успокои своите.