Лудогорец е първият финалист за Купата на България

"Орлите" от Разград с безапелационна победа над Септември в Симитли

по статията работи: Даниел Любомиров | 11.04.2012 | 17:51

Есенният шампион и новак във Виктория ФП Лудогорец записа историческо класиране на финал за Купата на България.

Новоизлюпеният български гранд победи като гост Септември (Симитли) с 1:2 и се превърна в първия финалист в тазгодишното издание на турнира.

В предишния кръг Лудогорец отстрани Ботев Пловдив, докато отборът от Симитли поднесе една от най-големите изненади в историята на турнира, отстранявайки ЦСКА с 2:1. По този начин на полуфиналите за Купата на България не се класира нито един софийски отбор.

Гостите поведоха с 2:0 с голове на Иван Стоянов (36) и Кабаселе (47), но нелеп автогол на резервата Мантула (59) върна домакините в двубоя. Футболистите на Септември обаче не можаха да се противопоставят на класния си гост, а Стоянов (76) и Александров (78) решиха всичко в двубоя.

Другият финалист ще бъде определен от срещата Литекс - Локо (Пд). Двубоят е от 19:00 часа днес и ще се играе на градския стадион в Ловеч.

Лудогорец пристигна с доста осакатен състав, след като Петев не можеше да разчита на трима от най-добрите си играчи - Гъргоров, Миро Иванов и Александър Барт, които са наказани за срещата. Шоко пък беше оставен резерва. Това даде шанс за изява на резервите Кабаселе, Димо Бакалов и Кашчелан, а в състава се завърна Марселиньо, който доскоро лекуваше контузия.

Есенният шампион започна доста уверено срещата и наложи своя стил на игра от първата минута. Играта беше често накъсвана от футболистите на Септември, което доведе до 3 жълти картона в полза на домакините още до 20-ата минута.

Лудогорец създаде няколко положения, с които отбраната в черни екипи се справяше доста трудно. Няколко удара на Марселиньо и Димо Бакалов минаха на сантиметри от гредите, а защитници на домакините на два пъти се намесиха в решителен момент, изчиствайки на сантиметри от голлинията удари на Кабаселе и изключително активния Бакалов.

В 36-ата минута обаче нямаше какво да спаси Септември. Марселиньо проби по лявото крило и изведе прекрасно Кабаселе, който стреля, но вратарят на домакините спаси. Топката попадна в краката на Иван Стоянов, който не сбърка и вкара топката във вратата на Ганев - 0:1.

До края на полувремето картината на терена не се промени и играчите в черно не застрашиха с нищо завърналия се на вратата на разградчани Урош Голубович.

Иван Стоянов проби в началото на втората част по дясното крило и от аутлинията центрира към далечната греда. Там Кашчелан подаде на Кабаселе пред малкото наказателно поле, а нападателят бе безгрешен и покачи резултата - 0:2.

В 59-ата минута хубав пробив на играч на гостите завърши с пас към Станислав Генчев, който от около 18 метра стреля и нацели горната греда на вратата на Септември.

Веднага след това обаче гостите решиха да си направят много трудни последните 30 минути от мача. Влезналият като резерва Мантула беше необезпокояван пред собственото наказателно поле. Той реши да върне към Голубович, но пасът му приличаше повече на удар и вратарят не успя да играе с топката, която се оплете в мрежата зад гърба на сърбина - 1:2.

Това активизира по някакъв начин домакините, но добрите действия на гостите в дефанзивен план не позволяваха опасности пред Голубович. След временния натиск на Септември Лудогорец отново овладя играта в центъра и предложи по-добър футбол.

В 76-ата и 78-ата гостите решиха срещата в своя полза. Първо Стоянов беше изведен сам срещу вратаря след двойно подаване с Кабаселе и направи резултата 3:1, а две минути по-късно Мишо Александров реализира с глава отблизо за крайното 4:1.

До края на Лудогорец изпусна още няколко добри положения, а в 88-ата минута Иван Стоянов пропусна да оформи своя хеттрик.