Лукойл тръгна с минимална победа в квалификациите на Еврокъп

по статията работи: Мариян Найденов | 27.09.2011 | 19:48  5 Виж всички снимки

Българският шампион Лукойл Академик постигна трудна победа със 70:65 над чешкия вицепървенец Простейов в първи мач от квалификациите на Еврокъп, игран в новото спортно бижу на София "Арена Армеец".

Най-полезен за "студентите" бе Ламонт Мак със 17 точки, а Тодор Стойков и Божидар Аврамов добавиха по 10. За гостите от Чехия най-резултатен бе Джамар Смит, който завърши двубоя с 22 точки, а Бъртенге Гадри-Никълсън се отчете с 10. Бившият играч на Лукойл Травис Питърсън запис на името си само две тройки в края но също така овладя и 10 борби.

Срещата започна с размяна на пропуски от двата отбора, след което играта тръгна точка за точка до 8:8. Домакините от Лукойл поведоха за първи път в мача при 10:8 след кош на Брендън Хийт, а после Ламонт Мак наниза пет поредни точки, за да доведе нещата до 15:10 в полза на българите две минути и половина преди края на частта. В крайна сметка "студентите" увеличиха аванса си на 11 точки, но в края се отпуснаха и гостите успяха да съкратят преднината им до 6 точки - 23:17.

Втората част стартира като първата с много грешки от страна и на двата отбора, а първи от негативната серия излязоха възпитаниците на Йовица Арсич, които отбелязаха пет безответни точки чрез Хийт и тройка на Дамян Стоянковски, за да поведат отново с 11 точки при 28:17. На гостите от Чехия им трябваха цели пет минути, за да отбележат първия сим кош през втората четвърт, но тройка на Тодор Стойкоч върна двуцифрения аванс на "студентите" за 31:19. В последните 4 минути на частта, баскетболистите на Лукойл Академик се пропуснаха и позволиха на съперника си да намали преднината им до 5 точки при 36:31.

Третата част започна добре за българския шампион, който успя да дръпне с 42:33 след кошове на Банев, Мак и Оуенс. След това обаче българския отбор отново допусна отпускане и Простейов съкрати разликата на Лукойл едва на точка при 44:43 четири минути преди края на частта. Наставникът на "студентите" Йовица Арсич реагира с две бързи смени - на терена се появиха Стоянковски и Маклийн, което се оказа добър ход и Лукойл затвори третата четвърт с 4 точки преднина - 51:47.

Последният период отново бе белязан с много грешки от страна и на двата отбора в началото, след което последва тройка на Джамар Смит, с което аванса на "студентите" намаля до точка - 51:50. Тенчо Банев и Павел Маринов добавиха по един кош за 55:50. После треньорът на чехите поиска прекъсване след което българските баскетболисти отбелязаха още съперниците си размениха по няколко точки, за да се стигне до 64:53 в полза на Лукойл. В последните минути на срещата гостите успяха да съкратят разликата на "студентите" до пет точки за 70:65, при който резултат завърши и мачът.

Така българският шампион ще има трудната задача да запази крехкия си аванс при гостуването си на Простейов. Мачът-реванш в Чехия е следващата седмица. При успех Лукойл ще се завърне във втория по сила европейски клубен турнир - Еврокъп. Ако не успеят да се справят с чехите, възпитаниците на Арсич ще трябва да се задоволят с участие в третия по сила турнир на Стария континент - Еврочалъндж, в който през миналия сезон стигнаха до четвъртфиналите.