Малага постигна обрат срещу Порто и се класира за 1/4 финалите

Испанците победиха с 2:0 португалския шампион с попадения на Иско и Санта Крус

по статията работи: Божидар Азманов | 13.03.2013 | 23:47

Малага постигна историческа победа с 2:0 над Порто на своя "Ла Росаледа" и се класира за четвъртфиналите в Шампионската лига с общ резултат 2:1.

Така домакините се превърнаха в най-успешния дебютант в най-комерсиалния турнир и написаха златна страница в своята летопис.

Андалусийци бяха по-добрият тим през по-голямата част от срещата, като за превъзходството през втората част помогна и червеният картон, който си изпроси Стивън Дефур от Порто още в 49-та минута. Малага поведе с изключително красив гол на Иско в 43-та минута, а безценното второ попадение отбеляза резервата Роке Санта Крус в 77-та минута. Реферът Никола Рицоли пък отмени по едно попадение и за двата тима.

Двубоят между Порто и Малага бе един от най-интригуващите сред реваншите от осминафиналната фаза на Шампионската лига. Първият двубой в Португалия завърши с минимална победа от 1:0 за гостите. На "До Драгао" домакините играха по-добре, но вкараха гол, при който останаха сериозни съмнения за засада. Така цялата интрига трябваше да се реши във втората среща.

През уикенда Малага завърши 1:1 с Валядолид в двубой си от Примера Дивисион. Още тогава пролича, че мисълта на Мануел Пелегрини е насочена към мача с Порто и той бе оставил Иско и Хоакин да почиват. Двамата бяха на линия тази вечер, а освен тях като титуляри започнаха лекувалият доскоро контузия Жулио Баптища и Хавиер Савиола. Аржентинецът бе предпочетен на върха на атаката пред Роке Санта Крус, който бе сред стартовите 11 в първуя двубой. Най-сериозният отсъстващ в редиците на Малага бе контузеният Елизеу, а освен него с травма бе и Франсиско Портильо.

За Порто в игра се завърна Жоао Моутиньо, който пропусна последните два мача на своя тим. Атаката на португалците поведе голмайстора на отбора Джаксън Мартинес, който има забележителните 23 попадения в 22 мача в Лига Сагреш.

Още с началото на мача си пролича, че и двата тима ще търсят победата. По терена се водеше много здрава битка, а в първите минути тимът на Порто бе малко по-активен. Гостите не успяха да създадат чиста голова ситуация пред Вили Кабайеро, но на няколко пъти подложиха под сериозно напрежение отбраната на андалусийци. Така в 10-та минута Силвестре Варела пусна хубаво подаване към Данило отдясно по атаката на "драконите", но бразилецът стреля в аут от ъгала на вратарското поле.

Малага вдигна оборотите в края на полувремето и създаде няколко много сериозни опасности пред Елтон. В 36-та минута Антунеш овладя една отбита при центриране топка пред наказателното поле на Порто и моментално стреля, но добрата изява на стража на гостите запази нулевото равенство.

Четири минути по-късно дойде най-интересната ситуация през първите 45 минути. Хоакин догони една топка в предни позиции, последва разиграване между него Иско и Хесус Гамес, а последният потърси Жулио Баптища в наказателното поле. Елтон тръгна да пресича подаването, Баптища падна пред него и стражът изпусна топката без да има видимо съприкосновение между двамата. Кълбото стигна до Хавиер Савиола, който я прати в мрежата, но италианският рефер Никола Рицоли отсъди нарупение срещу вратаря и отмени попадението.

В 43-та домакините все пак стигнаха до попадение. Във вратата на Порто се разписа Иско, а попадението на младия футболист бе изключително красиво. Савиола комбинира с Мануел Итура в предни позиции. Той от своя страна подаде на Иско, който бе изпуснат от защитата на Порто и от границата на наказателното поле с великолепен техничен удар я прати в далечния на Елтон ъгъл за 1:0.

Голът окрили домакините и те започнаха вихрено втората част. Порто пък изпадна в много неприятна ситуация. Първо на почивката Витор Перейра бе принуден да замени Моутиньо и в игра се появи Хамес Родригес, а в 49-та минута гостите останаха с човек по-малко, след като Стивън Дефур получи втори жълт, съответно червен картон, за груб фаул срещу Хоакин.

След червения картон Малага тотално пое контрола над играта и притисна Порто в собствената му половина. Въпреки няколкото положения, които се откриха основно пред Савиола и Иско, така нужният за класиране втори гол не падаше.

Витор Перейра реагира като пусна в игра Майкон и Кристиян Атсу, за да подсили от една страна своя защитен вал, а от друга да търси празните пространства в отбраната на Малага при евентуални бързи контраатаки. Мануел Пелегрини пък вкара на терена Роке Санта Крус, с което показа, че няма да чака продълженията, а ще опита да стигне до нов гол, който да класира андалусийци напред.

Смяната се оказа много сполучлива и само три минути след като влезе в игра парагваецът вкара много ценно попадение. Той се извиси над всички след центриране от корнер в наказателното поле и с глава направи резултата 2:0.

Останал без избор Порто тръгна напред. В 81-та минута "Ла Росаледа" изтръпна, когато Майкон с глава намери мрежата на Вили Кабайеро след центриране на Джаксън Родригес, но голът бе отменен заради очевидна засада.

До края на срещата Порто хвърли всички сили в предни позиции, но редовен гол във вратата на Малага не падна и "Ла Росаледа" избухна в сълзи от щастие.