Марек Юнион Ивкони е новият стар шампион на България

Дупничани записаха "златен дубъл", след като защитиха титлата си срещу тима на КВК Габрово

по статията работи: Константин Симидчийски | 05.04.2013 | 19:26

Шампионът във волейболната Суперлига Марек Юнион Ивкони (Дупница) дублира титлата си от миналия сезон, след като днес възпитаниците на наставника Найден Найденов победиха дебютантите на финал КВК Габрово и във втората среща.

След като дупничани спечелиха първия мач, днес Марек надделя и във втория, постигайки категоричен успех с 3:0 (25:16, 25:19, 25:19) в зала "Самоков".

Така шампионите спечелиха серията с 2:0 победи и отново се окичват със златните медали. Нещо повече - отборът на Найден Найденов триумфира със своеобразен "златен дубъл", след като преди около месец Марек завоюва и Купата на България.

Най-резултатен в мача стана Тодор Вълчев от състава на Марек, който завърши двубоя с 16 точки в актива си. По още 9 за триумфа добавиха Борислав Апостолов и Дмитрий Бахов. Най-резултатен за Габрово, също с актив от 9 точки, бе Станислав Петков.

Дупничани бяха абсолютен доминант и във втория финален сблъсък, а за разлика от първата среща, този път "зелените" от Габрово не успяха да прибавят дори гейм на сметката си. Възпитаниците на Любомир Герасимов не преминаха нито веднъж и границата от 20 точки, преклонявайки глава пред по-класния състав на бившия национален селекционер Найден Найденов.

Марек даде заявка за превъзходството си от самото начало, като първия гейм дупничани успяха да спечелят и с най-сериозна разлика - 9 точки. При 7:6 геймът вървеше равностойно, но постепенно шампионите започнаха да се откъсват.

Преднина от 10:7 постепенно нарасна на 14:9, а при 16:10 геймът вече изглеждаше загубен за габровци. До края "зелените" така и не намериха отговор, а Марек затвори първата част при резултат 25:16.

Втората част стартира по-равностойно, като двата тима се захапаха от самото начало за 5:5. Марек отново дръпна и доведе нещата до 11:5, но този път "зелените" се окопитиха и върнаха три поредни точки за 11:8.

Тук обаче отново последва срив във водения от Любо Герасимов отбор, който свали гарда и набързо допусна изоставане до 16:9 в полза на Марек. При 24:19 атака на Тодор Вълчев сложи край и на втората част, а шампионите се доближиха на гейм до нова титла.

Третият гейм стартира по шампионски за дупничани, които набързо дръпнаха с 3:0 в точките. Габровци намалиха пасива си до 5:3, но отново допуснаха сериозно изоставане за 8:5 в полза на Марек.

Както се случи и в преходните два гейма, Марек постепенно започна да увеличава аванса си в резултата, докато "зелените" не намираха отговор на играта на дупничани. Единична блокада на Боби Апостолов доведе нещата до 13:6 в полза на шампионите, а Габрово направи опит да се върне в мача, намалявайки до 13:9.

Дупничани обаче не допуснаха реанимиране на своя съперник, като набързо резултатът набъбна до 16:10 в полза на шампионите и носители на Купата. При 20:13 интригата вече бе убита, като бе ясно, че Марек ще защити короната си от миналата година. Сервис в аут на "зелените" официализира титлата на дупничани, което и означаваше златен дубъл за Марек.