Мъри срещу Джокович на финала на Australian Open

Шотландецът стигна до мача за титлата след победа над Роджър Федерер в петсетов трилър

по статията работи: Мариян Найденов | 25.01.2013 | 15:18

Анди Мъри се класира за финала на Australina Open, след като се наложи с 6:4, 6:7(5), 6:3, 6:7(2), 6:2 над Роджър Федерер в епичен петсетов мач, продължил точно 4 часа.

Двубоят бе изключително оспорван и пълен с обрати, но шотландецът показа по-здрави нерви в решителните разигравания и се поздрави с победата.

Така Мъри сложи край на негативната си серия от три поредни загуби от швейцареца на турнири от Големия шлем, и то всичките на финали. Освен това той поведе на Федерер в преките двубои, като вече има 11 победи срещу 9 загуби.

На финала Анди Мъри ще играе със защитаващия титлата си от предишните две издания на Australian Open Новак Джокович.

Срещата не започна добре за Федерер, който изпитваше сериозни трудности да задържи сервиса си. Мъри бе много близо до пробив още при първото подаване на съперника си, но швейцарецът успя да се измъкне. При втория му сервис гейм обаче нямаше прошка и така Мъри поведе с 3:1. До края на сета шотландецът печелеше почти без проблеми подаванията си, за да затвори частта с 6:4.

Вторият сет бе много равностоен, като двамата тенисисти печелеха уверено геймовете си и така се стигна до тайбрек. В него Федерер поведе с минипробив, но шотландецът веднага го върна. Стигна се до 5:5 точки и тогава швейцарецът си осигури сетбол, който не пропусна да реализира и така изравни резултата в сетовете.

След изгубения втори сет, Мъри започна много агресивно в третия и за Федерер бе все по-трудно да печели сервис геймовете си. Шотландецът продължи да натиска и в крайна сметка успя да стигне до пробив в шестия гейм, повеждайки с 4:2, а това се оказа достатъчно и за крайния успех в сета, спечелен с 6:3.

Федерер успя първи да стигне до пробив в четвъртия сет и поведе с 4:1, но Мъри го върна, а след това последва маратонски гейм, в който шотландецът успя да задържи подаването си и изравни за 4:4. Това обаче далеч не бе всичко в този сет. Двамата си размениха по още един пробив, за да се стигне до нов тайбрек. Там Федерер не остави никакви шансове на съперника си, печелейки със 7:2 точки и така вкара мача в пети решителен сет.

В него 31-годишният Федерер, който и в предишния кръг игра пет сета, видимо започна да отпада физически, а Мъри не пропусна да се възползва от това. Той поведе с 3:0, пробивайки швейцареца още при първото му подаване и не изпусна инициативата до края, като направи още един пробив, затваряйки сета с 6:2, а с това и мача.