Наполи спечели Купата на Италия след 2:0 над шампиона Ювентус

Единсон Кавани и Марек Хамшик реализираха попаденията за успеха над 28-кратните шампиони на Италия

по статията работи: Даниел Любомиров | 21.05.2012 | 00:04

Наполи не позволи на Ювентус да направи дубъл в Италия и надигра с 2:0 "старата госпожа" във финала за Купата на стадион "Олимпико" в Рим. По този начин възпитаниците на Валтер Мадзари развалиха и изпращането на Алесандро Дел Пиеро, който изигра последния си мач с екипа на "бианконерите".

Ерата "Дел Пиеро", която започна през 1993-та година, свърши в 68-ата минута със смяната на Алекс с Мирко Вучинич.

Единсон Кавани откри резултата в 63-ата минута от дузпа, отсъдена за нарушение на вратаря Марко Сторари срещу Езикиел Лавеци. Последва мощен натиск на Юве, но стражът Морган Де Санктис показа висша класа със спасяванията си.

Марек Хамшик завърши с втори гол перфектна контраатака на Наполи в 83-ата минута, започната от Горан Пандев. Македонският национал замени Лавеци, който вероятно ще напусне тима през лятото, защото се сбогува емоционално със съотборниците и треньора си на излизане.

Така Наполи за 4-ти път в историята си триумфира с Купата на Италия, докато Юве загуби 14-ия си финал в турнира и не можа да го вдигне за 10-ти път.

Наполи задържаше повече топката в първите 20-ина минути на частта преди почивката и се отличаваше с по-скоростни и по-разнообразни атаки към противниковата врата. Въпреки това бранителите на Юве не допускаха пробив в наказателното поле и поради тази причина единственият опасен удар към стража Марко Сторари бе отправен от Езикиел Лавеци на границата на пеналтерията.

Един от най-активните футболисти в селекцията на Антонио Конте беше Марсело Естагариба, като именно след негов пробив по левия фланг топката бе предоставена на Алесандро Дел Пиеро – неговият изстрел в 17-ата минута бе блокиран, но след това Клаудио Маркизио шутира мощно и Морган Де Санктис за първи път трябваше да показва класа.

Темпото бе високо през първата част като цяло, но независимо от това чистите положения липсваха, а причината за това се криеше отчасти в еднотипния стил на игра и на двата тима. Към края на полувремето разиграванията станаха по-малко прецизни, действията се накъсаха и логично съперниците се оттеглиха на почивка при резултат 0:0.

Втората част започна в идентично високо темпо, като играта отново беше равностойна, само че този път отсъстваха опасните удари в първия четвърт час след почивката. В 60-ата минута се случи решителното действие в срещата – Лавеци получи извеждащ пас зад защитата в наказателното поле и овладя топката, преди да бъде повален на тревата от Сторари.

Ситуацията бе нарисувана дузпа и Наполи я получи, а в 63-ата минута Кавани откри резултата от бялата точка – 1:0.

В 68-ата минута феновете по трибуните на "Стадио Олимпико" станаха на крака, за да аплодират края на сагата "Дел Пиеро" в Ювентус – Алекс напусна терена за сметка на Мирко Вучинич и се сбогува с фланелката на "старата госпожа".

Последва силен натиск на "бианконерите" и те стигнаха до три много опасни изстрела към вратата на Морган Де Санктис – първият бе дело на Маркизио, но профуча над вратата. В 71-ата Леонардо Бонучи с мощно воле тества рефлексите на вратаря на Наполи, а само 120 секунди по-късно Симоне Пепе видя как топката е изчистена от голлинията след негов удар.

Възпитаниците на Валтер Мадзари организираха перфектна контраатака – първата им след отбелязването на гола. В 83-ата минута Горан Пандев изнесе топката (той влезе на мястото на Езикиел Лавеци, който се сбогува емоционално с повечето си съотборници и получи прегръдка от треньора си на излизане) и с прекрасен пас изведе Хамшик на стрелкова позиция в наказателното поле. Словашкият национал с прецизен удар технично преодоля Марко Сторари за 2:0.

В 90-ата минута нервите на Фабио Куалярела не издържаха и той на два пъти удари в лицето Стефано Ароника, което му изкара директен червен картон и така Юве доигра последните секунди на срещата в намален състав.