Невиждана драма и плонж в последния старт на биатлона

Емил Хегле Свендсен спечели златния олимпийски медал

по статията работи: Краси Киров | 18.02.2014 | 15:00

Невероятна драма се случи днес по време на масовия старт в биатлона в Сочи.

Олимпийски шампион в най-престижната дисциплина стана  Емил Хегле Свендсен, който буквално с плонж премина финалната линия пред своя съперник Мартен Фуркад.

Дори се наложи фотофиниш да определи победителя в титаничната битка межди двамата големи биатлонисти. Мартен Фуркад вече спечели два златни медала в Сочи, докато Емил Хегле не се представяше на ниво в първите стартове.

Бронзов медал и куп комплименти заслужи приятната изненада на Олимпийските игри в Сочи Ондрей Моравец (Чехия), който завърши с време 42:44.9 минути – 13.8 секунди зад първите двама.

Това е второ отличие за Моравец от Сочи 2014, след като той спечели сребро в преследването на 12.5 км.

С 20 повалени мишени се отчете Свендсен, като това бе основният му коз пред Фуркад, който сбърка веднъж при първото си посещение на огневия рубеж, но демонстрира великолепна форма и с отлично ски бягане се намести в битката за златото, макар и неуспешно.

Това е трета олимпийска титла за Свендсен и втора в индивидуална дисциплина, след като във Ванкувър той спечели индивидуалния старт на 20 км.

Олимпийският шампион в масовия старт от Ванквуър 2010 – Евгений Устюгов – отново разочарова очакванията на домакините от Русия и се провали за пореден път, завършвайки едва 19-ти с 3 грешки. Най-добрият руснак отново бе Евгени Гараничев, който с 3 пропуска – най-много от състезателите в топ 10 – успя да финишира 5-ти, след Яков Фак (Словения) и призьорите.

Фредрик Линдстрьом с 2 пропуска остана шести за Швеция, а топ 10 допълниха Доминик Ландертингер (Австрия) – сребърен медалист от спринта – Йоханес Бьо (Норвегия), и двама канадци в лицето на Брендан Грийн и на Жан-Филип ле Гелек.

Живата легенда на биатлона и шампион от Сочи 2014 в спринта Оле Ейнар Бьорндален остана едва 22-ри, след като сбърка два пъти при първата си стрелба, а на последната се срина тотално и не успя да повали още четири мишени.

Бьорндален има 12 медала от Олимпийски игри – колкото иконата Бьорн Дели, като има още поне един шанс да излезе еднолично начело в престижната класация, защото в програмата на Сочи 2014 следват мъжката и смесената щафета.