Непримирим Челси елиминира Наполи от Шампионската лига

"Сините" спечелиха с 4:1 след продължения, намирайки място на 1/4-финалите в надпреварата

по статията работи: Константин Симидчийски | 15.03.2012 | 00:25

Лондонският Челси продължи успешно към ¼-финалите на Шампионската лига, след като "сините" изнесоха впечатляващ мач срещу италианския Наполи и спечелиха с 4:1 след продължения. Дидие Дрогба, Джон Тери, Франк Лампард от дузпа и Бранислав Иванович донесоха успеха на домакините, докато единственият гол за Наполи бе дело на Гьокхан Инлер.

Първата част се разви изцяло по план за Челси, като въпреки някои колебания в дефанзивен план от първите 15 минути, "сините" реализираха едно чисто попадение в италианската врата и свършиха наполовина работата си. През второто полувреме зрителите в Лондон станаха свидетели на впечатляваща драма, като бе повторен резултатът от първата среща в Неапол - 3:1, което и доведе нещата до две продължения от по 15 минути. Там в герой за "сините" се превърна сръбският бранител Бранислав Иванович, който отбеляза скъпоценен за своя тим гол.

По този начин Челси остава единственият английски тим в турнира, след като Манчестър Юнайтеди Манчестър Сити бяха елиминирани още в груповата фаза, а Арсенал напусна надпреварата след загуба от Милан.

Мениджърът на домакините Роберто Ди Матео донякъде очаквано остави Фернандо Торес на пейката, като атаката на "сините" бе предвождана от Дидие Дрогба, активно подпомаган от Даниел Стъридж и Хуан Мата. Франк ЛампардМикаел Есиен и Рамиреш оперираха в средата на терена, докато капитанът Джон Тери отново изведе своите съотборници с лентата.

Наставникът на Наполи Валтер Мадзари не изневери на своята схема, като надеждите на неаполитанците отново бяха насочени към "тримата тенори" - Марек ХамшикЕзекиел Лавеци и Единсон Кавани, които блестяха в титулярния състав на гостите.

Срещата на "Стамфорд Бридж" започна на високо темпо, като гостите от Неапол ясно показаха, че нямат намерение да заложат на глуха защита, въпреки аванса си от два гола след първия мач. Първият шанс за отбелязване на гол обаче бе записан на сметката на домакините, след като още в 6' Морган Де Санктис трябваше да отразява опасен удар на Стъридж.

Постепенно обаче отборът на Наполи отговори на предизвикателството, като пред вратата на Петр Чех бяха създадени цели три опасни положения. В 10' изстрел на Марек Хамшик бе отразен с крак от Чех, а малко по-късно Единсон Кавани засече центриране в близост до голлинията, но намирайки външната страна на мрежата. Италианците продължаваха да се чувстват по-удобно на "Стамфорд Бридж" в първите 15 минути, като отново Петр Чех трябваше да спасява вратата си, отбивайки удар на излезлия на чиста позиция Лавеци. Малко по-късно късметът си опита и Камило Сунига, но неговият изстрел бе неточен.

В последствие играта на "Стамфорд Бридж" се поуспокои, като стихнаха и опасните контраатаки на италианците, които внесоха хаос в отбраната на Челси. Домакините от своя страна имаха спешна нужда от голове, но с изключение на отправения от Даниел Стъридж удар в началните минути, Морган Де Санктис не бе с нищо притесняван от противниковите нападатели. Това обаче се промени в 28', когато Дидие Дрогба бе фатално изпуснат от Салваторе Ароника, засичайки с глава отличното центриране на Рамиреш. В самия край на полувремето Челси имаше шанс и за втори гол, но капитанът на гостите Паоло Канаваро се намеси своевременно. Лошите новини за Валтер Мадзари дойдоха и от контузията, която Кристиян Маджо получи през първата част. Халфът напусна принудително игра и бе заменен от Андреа Досена.

Вторите 45 минути стартираха по мечтан начин за водения от Роберто Ди Матео отбор. В 47' Челси получи правото да изпълни нов ъглов удар пред пазената от Де Санктис врата, като зад топката застана Франк Лампард. Английският национал центрира на близката греда, където бе капитанът на домакините Джон Тери, който с глава взриви трибуните и насочи кълбото в мрежата за 2:0.

На "Стамфорд Бридж" обаче стана все по-интересно, а радостта на домакините трая изключително кратко. Още в 56' Наполи отново обърна нещата в своя полза, след като Гьокхан Инлер разстреля Петр Чех и не му остави шансове за реакция, намалявайки за 2:1. При това положение домакините отново бяха задължени да търсят нов гол във вратата на Морган Де Санктис, докато Роберто Ди Матео реагира светкавично, пускайки в игра оставения на пейката Фернандо Торес.

Между 64' и 65' Челси на два пъти бе близо до трети гол, но първо силен удар на Иванович бе избит от Де Санктис, а малко след това стражът отново демонстрира висока класа, отразявайки красив изстрел на Дидие Дрогба в долния ляв ъгъл на вратата. В 70' събитията се пренесоха пред вратата на домакините, а неаполитанците за малко не реализираха решаващ втори гол в мрежата на Чех. Камило Сунига направи добър пробив и се озова очи в очи с противниковия вратар, но Чех съумя да спре полета на топката към мрежата.

Мачът на "Стамфорд Бридж" навлезе в своите последни 20 минути, като футболистите в сини екипи знаеха отлично, че имат нужда от още поне един гол, за да си осигурят минимум продължения. В 75' се стигна до съвсем нов етап в развитието на сблъсъка, след като английският тим отбеляза и трето попадение, с което успя да изравни общия баланс в срещата. Езекиел Лавеци игра с ръка в наказателното поле на своя тим, след което последва съдийски сигнал и дузпа в полза на домакините. Зад топката застана Франк Лампард, който стреля безпощадно и не остави шансове на Де Санктис. До края на редовното време до нови попадения в някоя от двете врати така и не се стигна, като в заключителните минути футболистите на Челси претендираха за нарушение, извършено спрямо Дидие Дрогба в пеналтерията на италианците.

Продълженията на срещата стартираха по начин, по който протече и по-голямата част от мача - вихрено. Още в първата минута изстрел на Иванович с глава мина близо покрай гредата, а почти веднага след това Марек Хамшик за малко не отбеляза истински шедьовър в мрежата на Петр Чех, стреляйки фантастично от воле. След още осем минути Фернандо Торес имаше възможност да се превърне в герой за домакините, получавайки истински подарък от Морган Де Санктис, но испанецът не успя да намери очертанията на опразнената врата, макар и стреляйки от не дотам удобен ъгъл. Английската публика обаче изпадна в истински екстаз в последната минута на първото продължение, когато Челси наниза и четвърти гол във вратата на НаполиДидие Дрогба финтира по впечатляващ начин противников футболист и центрира успоредно на голлинията, а оставеният напълно непокрит Бранислав Иванович заби топката право под гредата, отбелязвайки за 4:1.

През заключителните 15 минути футболистите на Валтер Мадзари не бяха в състояние да реализират така нужния им втори гол във вратата на Петр Чех, което и в крайна сметка доведе до елиминацията им от турнира, въпреки отличния резултат от "Стадио Сан Паоло" в Неапол. Челси пък си извоюва място на 1/4-финалите, оставайки единственият представител на английската Висша лига в турнира.