Ники Михайлов и Твенте стигнаха само до реми в Швеция

Твенте се добра до равенство 2:2 срещу Хелзингборг с попадение в края

по статията работи: Даниел Любомиров | 04.10.2012 | 22:13

Вратарят на българския национален отбор Николай Михайлов изживя тежко първо полувреме на визитата си в Швеция със своя Твенте, тъй като холандците отстъпваха с 2:0 на Хелзингборг.

След почивката обаче възпитаниците на Стив Макларън се преобразиха и започнаха да натискат безмилостно домакините си, за да стигнат в крайна сметка до равенството 2:2 след два гола с глава.

Твенте беше от другата страна на огледалото в първия кръг от Лига Европа преди две седмици - тогава тимът от Еншеде изпусна два гола аванс срещу Хановер и се задоволи с равенството.

Домакините от Швеция се възползваха от груби грешки в отбраната на съперника през първото полувреме и сръбският нападател Никола Джурджич на два пъти наказа Михайлов - в 7-ата и 43-ата минута. За второто попадение може да се каже, че футболист номер 1 на България за 2011-та година не се намеси по най-добрия начин, защото напусна малкото си наказателно поле, след което топката мина покрай тялото му и Джурджич реализира на празна врата.

Голът, който върна интригата през второто полувреме, бе дело на резервата Расмус Бенгтсон в 74-ата минута. В 89-ата пък бранителят Дъглас с глава засече точно центриране от корнер и спаси тима си от неприятно поражение.

Така Твенте вече има 2 точки в класирането на Група L, след като в първия кръг направи равенство 2:2 с Хановер. Именно германският отбор е лидер до момента с 4 пункта, след като надви Леванте с 2:1 в другия мач от ранния поток в Лига Европа. Тимът от Валенсия остава с 3 точки, а активът на Хелзингборг е само 1.

Николай Михайлов капитулира за първи път в срещата с шведския гранд още в 7-ата минута, когато беше предаден от защитниците пред себе си. Рашид Буаузан пусна хитро топката зад отбраната на гостите, а те можаха да изчистят нескопосано вдясно, само за да овладее друг халф на домакините. Последва перфектно центриране успоредно на голлинията и непокритият Джурджич се разписа с глава отблизо за 1:0.

Последваха като цяло силни минути за Хелзингборг, докато играчите на Твенте не можеха да организират нито една смислена атака. Логично след няколко намеси на Михайлов на вратата се стигна и до втори гол в мрежата на холандците - отбраната на Твенте проспа извеждащо подаване към резервата Давид Акам, който нахлу в пеналтерията. Българският страж излезе да го пресрещне, но последва прецизен пас към озовалия се на празна врата Джурджич, за когото нямаше трудности да направи 2:0.

След почивката гостите от Еншеде се активизираха и все по-често се задържаха в противниковата половина, без обаче да подлагат на масиран натиск Хелзингборг. Започнаха да валят центрирания в наказателното поле, най-вече отляво, които обаче не носеха дивиденти на холандците, въпреки ръстовото им предимство. Домакините обаче изнемогваха на моменти да изчистват топката, защото бе очевидно, че и физическите им сили привършват към края на мача.

В 54-ата минута Твенте организира най-добрата си атака в срещата, но след отлично подаване по земя на Шадли, Тадич стреля мощно в напречната греда.

Все пак, след поредното центриране в пеналтерията отдясно, вече се стигна до връщане на интригата - резервата Бенгтсон беше оставен непокрит и от по-задна позиция с глава направи резултата 2:1.

В 80-ата минута Шилдер сам срещу вратаря не можа да довкара от чистата позиция топката в мрежата, след като вратарят Хансон бе избил удар от далечна дистанция на Кабрал.

В 88-ата вече справедливостта възтържествува и Твенте стигна до изравнителен гол, дело на Дъглас с глава след центриране от корнер - 2:2.

• Сега България в 60 минути с Мариана...
  • 18:30 Още от деня коментарно предаване
  • 20:30 Избори 2024: Предизборни репортажи
  • 21:00 Панорама с Бойко Василев
  • 22:00 В кадър