Новак Джокович детронира Надал и спечели турнира Уимбълдън

Сърбинът спечели финала с 3-1 сета над бившия вече номер 1 Рафа Надал

по статията работи: Краси Киров | 03.07.2011 | 19:08

Новият номер 1 в тениса Новак Джокович влезе в историята, след като спечели турнира Уимбълдън. Ноле надигра с 3:1 сета (6:4, 6:1, 1:6, 6:3) Рафаел Надал в битката на титаните на тениса. Двубоят противопостави бившият номер 1 в тениса, с бъдещия номер 1.

Това е общо трета титла от Големия шлем за Джокович, и втора за годината след Australian Open. Сърбинът се намира в прекрасна форма тази година след като има вече 48 победи и само 1 загуба.

В сблъсъците между двамата тенисисти Надал имаше предимство от 16 срещу 11 победи преди този двубой. Но пък тази година Джокович записа пет поредни победи над Рафа Надал, като всички бяха във финални двубои. За Рафа Надал пък това бе 13-ти финал от Големия шлем, като вече има три загуби до момента.

Очакваната в цял свят тенис битка между най-добрите тенисисти в света в момента, предложи много емоции на зрителите в All England Club. Двамата предложиха много динамика и скорост по тревните кортове, като топката се движеше с голяма скорост. Силните форхенди на Надал и страхотните бекхенди на Ноле оставиха публиката без дъх.

Надал навлезе по-добре в мача, като лесно печелеше своите сервиз геймове. В същото време испанецът затрудняваше максимално Джокович при сервиза му, но не стигаше до точка за пробив.

Двамата взимаха без проблеми геймовете си до 5:4. Тогава Надал стартира с 30:0 и по всичко личеше, че това ще е поредният лесен гейм. Но упоритият Джокович не се предаде и изравни за 30:30. Последва удар на Надал в мрежата и това даде точка за пробив и сетпойнт за Ноле. Надал отвърна силно с бекхенд и топката излезе в аут, което означаваше първи сет за Джокович.

Окрилен от еуфорията Джокович загуби първите две разигравания в своя сервиз, но обърна нещата в своя полза и взе подаването си за 1:0. Рафа Надал като, че ли отпадна психически и показа колеблива игра в сервиза си.

Джокович получи две точки за пробив и след красива игра на мрежата от страна на двамата тенисисти сърбинът прати топката зад гърба на Надал и поведе с 2:0 гейма. Последваха няколко много класни отигравания, като с невъзможен бекхенд и ас Джокович спечели сервиза си и поведе с 3:0 гейма.

Двамата си размениха по един гейм за 4:1. Надал отново показа по-слаба концентрация в дългите разигравания и Джокович стигна до точка за пробив, която успя да я реализира и поведе с 5:1. След това сърбинът сервираше, за да вземе втория сет и бе безпощаден като приключи гейма на нула и 6:1 във втория сет.

Надал започна перфектно третия сет след като взе подаването си за 1:0. След това при 30:30 Надал стигна до първата си точка за пробив в мача, и успя да я спечели след непредизивакана грешка на Ноле, който прати топката в мрежата. Играта на Надал потръгна и той спечели следващия гейм на нула за 3:0.

Двамата взеха следващите геймове за 4:1, но силната игра на Надал му подаде нови две възможности за пробив. Джокович стигна до равенството, но непредизвикана грешка и след това двойна грешка дадоха гейма в полза на Надал, и той поведе с 5:1. Той затвърди добрата си игра в сета с гейм на нула и изведе двубоя в четвърти сет.

Надал започна мощно четвъртия сет и след убийствени форхенди стигна до точка за пробив. Джокович удържа натиска и след ретур на Надал в аут взе своето подаване за 1:0. Сърбинът достигна и до две точки за пробив в следващия гейм. Надал върна един форхенд в мрежата и Джокович поведе с 2:0 гейма.

Джокович губеше по-дългите разигравания в третия гейм, но благодарение на солидния си сервис все пак успя да излезе напред при 30-15. Последваха обаче два негови прекалено дълги удари от форхенд и Надал получи шанс за пробив, от който се възползва с помощта на мрежата. Неприятно стечение на обстоятелствата за Ноле, за когото извинението на испанеца не бе особено утешително - 1:2.

Новият световен номер 1 бе видимо разсеян от злощастно загубеното си предимство и не оказваше сериозна съпротива в началото на подаването на Надал, който поведе с 40-0. Действащият шампион се представяше много по-добре при ударите от централната линия и бързо изравни резултата на 2:2.

Джокович успя да излезе напред с 30-0 в петия гейм, но отново невнимателните му удари позволиха на Рафа да стопи предимството. Все пак сервирането на сърбина беше на нужното ниво, за да му даде нов аванс - 2:3. Надал също отвърна със силен сервиз за 3:3. Последва нов лесен гейм за Джоковичи и сърбина поведе с 4:3. След това последва може би най-слабия гейм на Надал, който след непредизвикани грешки предостави три точки за пробив на Джокович. Ноле се възползва от втората след като испанеца прати топката в аут и поведе с 5:3. Така пред Джокович се откри възможността да сервира за спечелване на мача  и той го направи въпреки последните усилия на Надал да продължи мача.