Новак Джокович триумфира в Лондон за трети път

Сърбинът не остави шансове на световния номер 1 Рафаел Надал, побеждавайки го с 6:3, 6:4

по статията работи: Мариян Найденов | 12.11.2013 | 09:46

Новак Джокович защити титлата си от финалния турнир на ATP в Лондон с награден фонд 6 000 000 долара. Сърбинът сложи край на сезона по възможно най-добрия начин, побеждавайки по категоричен начин световния номер 1 Рафаел Надал в два сета - 6:3, 6:4.

За Ноле това бе втора поредна и общо трета титла от Мастърса на осемте най-добри тенисисти, като сърбинът може да се похвали със 100-процентова успеваемост на финалите - той вече има три титли в три изиграни финала.

С победата си в Лондон той стана едва седмият играч с 3 или повече титли от финалния турнир на ATP, нареждайки се до имена като Роджър Федерер (6), Иван Лендъл (5), Пийт Сампрас (5), Илие Настасе (4), Джон Макенроу (3) и Борис Бекер (3).

Освен това за Джокович това бе 22-а поредна победа, с което той затвърди чудесното си представяне в турнирите на закрити твърди кортове, като по този начин изравни серията на Надал, поставена по-рано през сезона.

Победният път на сърбина започна след загуба именно от Рафа във финала на US Open, когато той отстъпи и първото място в света.

С победата си Джокович спря Надал по пътя към единствената титла от голям турнир, която липсва във визитката на испанеца. За Рафа това бе втори финал и втора загуба в Мастърса на осемте най-добри.

Сърбинът започна прекрасно мача и неговият мощен ретур не позволяваше на Надал да диктува темпото в разиграванията. Испанецът, играейки на една от непредпочитаните си настилки, стигна само до девет печеливши удара и загуби на три пъти собственото си подаване в срещата.

Испанецът се завърна начело на световната ранглиста след дълго лечение на травма в коляното. След възстановяването си през месец февруари той спечели 75 мача и загуби само седем, за да стигне до десет титли от веригата на турнирите под егидата на ATP. В това число попадат трофеите от Ролан Гарос, Oткритото първенство на САЩ и пет Мастърс-а.

Джокович обаче беше пределно амбициран и покачи своя баланс срещу Надал на твърда настилка до цели 13:7 победи в своя полза.

Сърбинът направи отличен старт на мача, изпращайки няколко силни удара от мрежата, с което държеше испанския си съперник зад основната линия на неговото поле от корта. Това пък лимитира грешките на сърбина. Добрите ретури на Джокович извлякоха максимума от две от малкото грешки при връщане с бекхенд на Надал във втория гейм, когато беше постигнат и първият пробив в срещата.

Той имаше друга възможност при двойна грешка на испанеца в четвъртия гейм, но тогава не успя да се възползва и да си подсигури победата в началния сет. Надал се включи в мача точно в този момент и заигра по-добре, поставяйки Джокович под много сериозно напрежение с няколко силни форхенда в гейм номер 5.

Две непредизвикани грешки на сърбина позволиха на Надал да се бори за изравняване на резултата и логичното се случи при 3:3. Равенството в геймовете не се задържа дълго, защото Джокович успя да стигне до нов пробив и с това да реши сета.

Двойна грешка на Надал при 30:30 отвори пътя на сърбина към второ спечелване на сервиса на съперника и той поведе с 5:3 след серия от волета. Стоейки в средата на корта, сърбинът разпери ръце във въздуха и отбеляза триумфа си в първия сет под бурните аплодисменти на британската публика. Той завърши тази част с ас.

Изключително уверен в собствените си възможности, Джокович заигра още по-силно във втория сет. Играта на Надал пък ставаше все по-лоша и той грешеше все повече от основната линия, което доведе до пробив още в третия гейм.

Силите на испанеца стигнаха само за спасяване на две разигравания за мача, но един дълъг форхенд на Джокович реши изхода на двубоя в полза на сърбина.

Снимки и видео от финала между Новак Джокович и Рафаел Надал може да видите в Sporta.bg.