Осасуна шокира Барселона и почти короняса Реал

Каталунците претърпяха изненадващо поражение в гостуването си в Памплона

по статията работи: Даниел Любомиров | 11.02.2012 | 23:04

Осасуна сътвори голямата изненада на 23-ия кръг от Примера дивисион и победи световния и европейски клубен шампион Барселона с 3:2 на "Естадио Рейно де Навара".

Поражението допълнително компрометира амбициите на Хосеп Гуардиола и играчите му да защитят титлата си в Испания от миналия сезон, защото Реал Мадрид може да се откъсне на 10 точки в челото, ако утре надиграе Леванте.

Каталунците се оказаха с пасив от 2 гола още на почивката, което не им се беше случвало от загубата с 1:4 при гостуването на "белия балет" на 7-ми май 2008-ма година. В Памплона сръбският нападател Деян Лекич бе точен на два пъти в 5-ата и 23-ата минута на мача.

Барса започна устремено втората част и Алексис Санчес намали в 51-ата минута, но голът му не донесе обичайния късмет на гостите – досега винаги щом чилиецът бележеше, "блауграна" грабваше трите точки.

Раул Гарсия наказа грешка в защитата на Барселона в 65-ата минута, за да направи 3:1, а Кристиян Тейо оформи крайното 3:2 в 73-ата.

Седем минути преди края на редовното време изравнително попадение на Алексис беше отменено заради засада, но повторенията показаха, че по-скоро решението на страничния рефер да вдигне флага си е било грешно.

Барселона остава с актив от 48 точки на втората позиция, а Реал е с 55 на върха и утре ще се изправи срещу Леванте, като успех може да осигури повече от комфортен аванс за "белия балет". Осасуна има 31 пункта и в момента дели шесто място с Атлетик Билбао преди да се изиграят останалите мачове от кръга.

Oще в 4-ата минута Деян Лекич излезе очи в очи срещу Виктор Валдес, но се забави с обработката на топката и това позволи на вратаря на Барселона да излезе и да му я отнеме с плонж.

Секунди по-късно обаче сръбският нападател поправи грешката си, след като бе изведен на стрелкова позиция от Раул Гарсия и с прецизен изстрел матира вратаря на Барселона за 1:0.

Каталунците реагираха мигновено на предизвикателството и още в 11-ата минута можеха да стигнат до изравняване, но удар на Меси бе избит в корнер от стража на домакините Андрес Фернандес.

Световният и европейски клубен шампион имаше предимство във владеенето на топката, но подаванията на играчите на Гуардиола не се получаваха с познатата акуратност на неособено добрия терен в Памплона.

В 23-ата минута Лекич отново наказа Валдес, след като се възползва от чудесно центриране отядсно на Алваро Кехудо и с шут от пет-шесто метра направи резултата 2:0.

До края на полувремето единствените опасности пред мрежата на Осасуна бяха създадени от Меси, но неговите изстрели не се оказваха проблем за вратаря Фернандес, като в 39-ата минута добра атака на каталунците завърши с нов удар на аржентинеца, но той беше блокиран от Серхио.

Барселона започна ударно второто полувреме и устремът на шампионите доведе до чисто голово положение още в 50-ата минута – тогава Исак Куенка задържа топката на десния фланг, преди да подаде към Меси, чийто силен изстрел бе избит с мъка от Фернандес.

Секунди по-късно обаче ново центриране на Куенка отдясно премина през куп футболисти в наказателното поле на Осасуна, за да може Алексис да засече топката в мрежата отблизо на далечната греда – 2:1.

За съжаление на каталунците обаче интригата не бе напълно възстановена, защото еуфорията им трая доста кратко, а домакините наказаха грешка в защита на своите именити гости.

В 56-ата минута Валдес направи груба грешка и вместо да изчисти топката напред, реши да подава късо към Серхи Роберто, който беше притиснат от двама противникови играчи и също сбърка.

Топката бе открадната от Нино и той моментално центрира по земя успоредно на голлинията, а на първа греда Гарсия чукна топката в мрежата на Валдес за трети път – 3:1.

Барса отново се впусна в атаки, но бранителите на Осасуна се бяха подредили добре пред собственото си наказателно поле – удар с глава на Алексис мина над вратата след центриране от статично положение.

В 65-ата минута пък Тейо с прецизен диагонален изстрел накара Фернандес да демонстрира класа като избива топката в корнер.

В 73-ата минута обаче бранителите на домакините бяха матирани или по-скоро приспани от каталунците, които съсредоточиха подавания около дъгата на наказателното поле. Фабрегас обаче с извеждащо подаване намери Тейо, който технично си освободи позиция за стрелба и с левия крак разстреля Фернандес – 3:2.

В оставащите минути до края играчите на Барса атакуваха на талази към вратата на противника, а Фернандес отново заслужи похвали с намесата си при опасен диагонален удар на Тейо в 79-ата минута.

Малко преди това обаче Осасуна уцели гредата при една от малкото си контраатаки – Пунал изненада Валдес с удар от около 20 метра, но страничният стълб избави каталунците от нов гол.

В 83-ата минута попадение на Санчес бе отменено заради засада, но повторенията показаха, че решението е грешно, защото при подаването Алексис бе пред защитниците и никой играч на Барса не докосна топката преди да стигне до него, както страничният рефер бе решил.

Петминутното продължение не можа да помогне на гостите и те напуснаха Памплона победени.