ПСЖ изтръпна срещу Валенсия, но продължи напред

Лавеци спря подема на "прилепите" за 1:1

по статията работи: Божидар Азманов | 07.03.2013 | 00:04

ПСЖ успя да удържи на натиска на Валенсия и след равенство 1:1 на "Парк де Пренс" в реванша от осминафиналите на Шампиоската лига прекрачи в следващата фаза.

Първата среща завърши с победа с 2:1 за парижани, като това бе най-малкото, с което домакините се измъкнаха от двубоя. До 90 минута на "Местая" те губеха с 0:2, но в крайна сметка върнаха едно попадение, което им даде известни шансове за реванша.

Подобно на първата среща и във френската столица Валенсия бе по-активният отбор, но трудно успяваше да стигне до сериозни опасности пред стража на ПСЖ Салваторе Сиригу. Домакините пък подходиха към срещата с необходимата нагласа и въпреки драматичните последни минути останаха непобедени в 23-ти пореден мач на своя стадион в Европа.

Резултатът за Валенсия откри Жонас в 55-та минута с много красиво попадение, а равенството оформи Езекиел Лавецо с гол 11 минути по-късно, което означаваше, че ПСЖ ще играе на четвъртфинал в Шампионската лига за първи път от сезон 1994/1995.

И двамата наставници имаха кадрови проблеми преди срещата. За домакините от Париж големият отсъстващ бе Златан Ибрахимович, който си изпроси нелеп червен картон в заключителните секунди на първата среща. Освен него наказан бе и Марко Верати, а Жерами Менес не бе на линия заради травма. За сметка на това Тиаго Силва изведе ПСЖ с капитанската лента, а като титуляр започна и Тиаго Мота. Двамата бразилци не взеха участие в двубоя на "Местая", тъй като не бяха възстановени от контузии. Дейвид Бекъм остана на резервната скамейка.

В състава на Валенсия проблемите бяха в защита. Там извън строя бяха и двамата титулярни централни защитници - Рикардо Коща и Адил Рами. Именно Рами вкара попадението за "прилепите" в Испания, което им даваше известни шансове преди мача тази вечер. Така в центъра на отбраната за "Лос Че" започнаха Жереми Матийо и Виктор Руиз.

През първото полувреме на двубоя сериозните опасности пред двете врати бяха малко, а двата отбора се впуснаха в тактическо надиграване. Гостите видимо бяха по-дейният състав, тъй като се нуждаеха от цели две попадения във вратата на парижани, за да продължат на четвъртфиналите. Футболистите на Карло Анчелоти от своя страна разчитаха на спокойните и сигурни действия в отбрана и бързите контраатаки, възползвайки се от празните пространства в половината на домакините.

В 8-та минута дойде първата опасност пред Салваторе Сиригу. Жонас получи отлично подаване в наказателното поле, но миг преди да стреля топката му бе избита. Седем минути по-късно Роберто Солдадо осъществи двойно подаване с Жонас, надбяга Тиаго Силва и стреля от добра позиция, но прати топката в ръцете на италианския страж на вратата на ПСЖ.

В 33-тата минута Солдадо проби по дясното крило, след като футболистите на Валенсия отнеха топката в центъра, намери Жонас пред наказателното поле на противника, но бразилецът отправи много слаб удар и пропиля още една възможност да изведе тима си напред. В самия край на полувремето той още веднъж изпробва мерника си, но Сиригу успя да се намеси и да избие в корнер.

Парижани бяха добре подредени в защита и се справиха с тактическите указания на Карло Анчелоти. В 26-та минута италианският специалист бе принуден да направи принудителна смяна и на мястото на Кристоф Жале на терена се появи Грегори Ван дер Вийл, но това с нищо не повлия на успешната игра на ПСЖ.

При всяка удобна възможност френският състав организираше атаки към вратата на Висенте Гуайта, но не можа да стигне до гол, който още през първата част на срещата да му подпечата класирането в следващата фаза. Една от най-сериозните опасности пред стража на "прилепите" бе в 36-та минута, когато Лавеци достави топката на Хавиер Пасторе по лявото крило. Аржентинецът нахлу в наказателното поле и пробва да намери свой съотборник с остро подаване, но Гуайта пресече паса предвидливо.

Първите десетина минути на второто полувреме бяха доста спокойни, но в 55-та минута всичко се обърна на 180 градуса. Изключително дейният през целия мач Жонас изненада защитата на ПСЖ и със страховит шут от над 20 метра разпечата вратата на Сиригу за 1:0.

Красивият гол на бразилеца от състава на Валенсия изцяло промени ситуацията на терена. "Лос Че" имаше повече от половин час да реализира втори гол, с който да се класира напред, а напрежението падна върху плещите на домакините.

След гола играта определено се раздвижи, но парижани бързо успяха да възстановят равенството в резултата.

В 66-та минута Дани Парехо сбърка фатално в центъра на терена, Кевин Гамейро му отне топката, напредна мощно в половината на "прилепите" и успя да прокара топката между трима бранители на гостите. До нея стигна Езекиел Лавеци, който се изправи очи в очи с Гуайта. Първият изстрел на аржентинеца беше отразен от вратаря, но при втория си опит бившият футболист на Наполи бе безпогрешен и изравни - 1:1.

Все пак за Валенсия нищо не бе изгубено, тъй като второ попадение в полза на играчите на Ернесто Валверде пращаше мача в продължения.

С всяка изминала минута обръчът около вратата на Салваторе Сиригу все повече се затягаше, а процентът владение на топката в полза на гостите растеше. Въпреки че играта трайно се пренесе в половината на ПСЖ и футболистите на френския тим трудно успяваха дори да изнесат топката в предни позиции, до втори гол така и не се стигаше. Драмата бе истинска в заключителните секунди на продължението, когато в атака се включи и вратаря Висенте Гуайта, но равенството се запази и радостта бе за тима на Карло Анчелоти.