Пиронкова загуби, България не стигна до промоция във "Фед Къп"

Цвети отстъпи на 41-ата в света

по статията работи: Даниел Любомиров | 10.02.2013 | 12:36

Женският национален отбор на България по тенис загуби с 0:2 от Великобритания битката за влизане в Световна група II на турнира "Фед Къп", неофициално световно отборно първенство.

Първият мач на сингъл в Ейлат, Израел, противопостави Диа Евтимова на 45-ата в света Лора Робсън, като нашето момиче очаквано отстъпи с 0:6, 4:6.

Преди минути Цветана Пиронкова носеше на плещите си голямата отговорност да остави България с шанс да краен успех, но за огромно съжаление Цвети също записа поражение (6:1, 4:6, 2:6) от 41-ата в световната ранглиста Хедър Уотсън.

Ракета номер 1 на България стартира срещата брилянтно и тотално разпиля съперничката си, печелейки първия сет убедително с 6:1. Във втория обаче британката успя да стигне до ключов пробив, за да вземе седмия гейм и да изравни резултата в сетовете след 6:4 в своя полза.

Пиронкова по никакъв начин не можеше да удържи устрема на опонентката си и оказа нищожна съпротива в решителния за България трети сет. Цвети набързо допусна 2 пробива и изостана с 0:4, след което опита обрат, но поданичката на Кралицата показа здрави нерви и затвърди превъзходството си и спечели с 6:2.

Така за съжаление България и през 2014-та година ще се състезава в първа група на Евро-африканската зона на "Фед Къп", като предстоящият мач на двойки с Великобритания е напълно протоколен.

Все пак, за първи път от 8 години националките ни по тенис стигнаха до двубой за промоция в неофициалното световно отборно първенство.

Мачът започна великолепно за Цвети, която загуби само първия гейм на първия сет. След това последваха цели 6 последователни взети геймове от страна на българката, като личеше, че точките за нея се трупат с лекота.

Също така Пиронкова демонстрираше завидна борбеност в по-напрегнатите моменти от сета и винаги излизаше победителка в напрегнатите разигравания. Ретурът беше основно оръжие за нашето момиче при мощните сервиси на британката, като в в крайна сметка успехът с 6:1 беше звучен шамар за Уотсън.

За съжаление при 3:3 във втория сет Цвети първа трябваше да защитава точка за пробив в полза на противничката ѝ. Пиронкова не можа да удържи подаването си и за първи път в мача се оказа в стратегически по-неизгодна позиция.

В следващите разигравания българката така и не успя дори да се доближи до възможност за връщане на брейка и трябваше да приеме поражението с 4:6, с което резултатът в сетовете беше изравнен.

Сривът във формата на Пиронкова продължи с пълна сила в решителния за България трети сет, като пловдивчанката допусна два светкавични пробива, за да отстъпи с 0:3. Брейковете биваха убедително затвърждавани от Уотсън, която нямаше грешка при своите подавания.

Вече при 0:4 беше ясно, че България ще приключи участието си във "Фед Къп", като в крайна сметка Пиронкова успя да спечели първия си гейм в сета, за да намали частично изоставането си на 1:4.

Цвети обаче върна надеждите на отбора ни с много важен пробив за 2:4, който след това обаче не беше затвърден с взимане на сервис-гейма, като се стигна до брейк за Уотсън и 2:5. Така 8-ият гейм в сета се оказа и последен, като Пиронкова нямаше шанс да избегне поражението.