Пиронкова започна със страхотна победа участието си на "Ролан Гарос"

Съперничка на Цвети в следващия кръг ще бъде поставената под номер 14 в основната схема на надпреварата и шампионка от 2010 г. в Париж Франческа Скиавоне (Италия)

по статията работи: Мариян Найденов | 29.05.2012 | 16:12

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова се поздрави със страхотна победа над намиращата се под номер 36 в света белгийка Янина Викмайер в първия кръг от основната схема на Откритото първенство на Франция - "Ролан Гарос". 24-годишната пловдивчанка постигна пълен обрат, след като загуби първия сет с 3:6, но след това стигна до успеха след 6:0 и 6:3.

Така Пиронкова изравни баланса в срещите си с втората ракета на Белгия, като в същото време си върна на Викмайер за загубата на турнира в Ню Хейвън през 2009 г, когато двете отново изиграха три сета, но тогава победителка бе белгийката (4:6, 6:2, 6:2).

Съперничка на Цвети в следващия кръг ще бъде поставената под номер 14 в основната схема на надпреварата и шампионка от 2010 г. в Париж Франческа Скиавоне (Италия), която в първия кръг отстрани японската ветеранка Кимико Дате-Крум след победа в два сета - 6:3, 6:1.

Срещата започна с размяна на геймове, като първо Викмайер взе своето подаване, а след това и Цвети бе безапелационна в сервис гейма си за 1:1. След това обаче белгийката стигна до пробив не и без помощта на Пиронкова, която направи двойна грешка, давайки две поредни точки за пробив на съперничката си, като Викмайер се възползва от втората, за да поведе с 3:1.

Последва гейм на нула за белгийката и 4:1, преди Пиронкова да спечели подаването си и да намали на 4:2. След това двете тенисистки си размениха по още един гейм, а при 5:3 Викмайер сервираше за сета и не сбърка, затваряйки го с 6:3, като пробивът, който тя реализира в четвъртия гейм се оказа решаващ.

През втората част настъпи коренна промяна в играта на Цвети Пиронкова и тя започна да допуска много по-малко грешки, като в същото време ударите ѝ ставаха все по-мощни и неотразими за Викмайер. Българката бе пълна господарка на корта, а съперничката ѝ буквално не знаеше къде се намира. В крайна сметка 24-годишната пловдивчанка не даде нито гейм на белгийката, изравнявайки резултата в сетовете след 6:0.

Третият решителен сет започна по най-добрия начин за Пиронкова, която спечели убедително подаването си (на 15), а след това и проби сервиса на Викмайер, за да поведе с 2:0. За съжаление на българката, още в следващия гейм тя на свой ред допусна да бъде пробита, а след това белгийката взе и подаването си, за да доведе нещата до 2:2. Последва маратонски гейм, в който Пиронкова спаси куп възможности за пробив, но все пак успя да вземе подаването си и да поведе с 3:2.

В следващия гейм Янина Викмайер поведе с 30:0, но Пиронкова спечели следващите три точки, стигайки до първа възможност за пробив в сета. Белгийката я спаси, но след това допусна две грешки, които ѝ костваха гейма, а българката вече предчувстваше близката победа, повеждайки с 4:2. Цвети продължи да играе много прецизно и набързо взе подаването си за 5:2, принуждавайки съперничката си да сервира за оставане в мача. Тя обаче не издържа на напрежението и отново бе пробита, с което Пиронкова затвори сета с 6:3, а с това и мача.