Полша и Гърция стартираха Евро 2012 с драматично реми

Двата тима си размениха по едно полувреме и завършиха 1:1

по статията работи: Краси Киров | 08.06.2012 | 21:04

Отборите на Полша и Гърция завършиха наравно в първия двубой от Евро 2012 от група А. Пред пълните трибуни на националния стадион във Варшава двата тима направиха 1:1 и не успяха да излъчат победител.

Първият мач на Евро 2012 предложи страхотна драма за феновете. Съдията на мача показа два червени картона и даде дузпа, която бе пропусната от гърците. Двата тима си размениха по едно полувреме, като Левандовски откри резултата в началото. След това гърците останаха с човек по-малко. Това не им попречи да изравнят в началото на втората част. След това дори получиха право на дузпа за нарушение на вратаря Шчесни, който бе изгонен. Карагунис обаче пропусна от бялата точка.

Като цяло двата тима не предложиха някакви страхотни футболни достойнства. Съдиите на мача също бяха притеснени, като през първата част остана впечатлениеза някои техни грешки.

Треньорът на Полша Франтишек Жмуда заложи на най-доброто, с което разполагаше като най-голямата опасност пред гърците бяха тройката футболисти на Борусия Д - Левандовски, Пишчек и Блашчиковски. Фернандо Сантош също пласира на терена най-добрите гърци от последните контроли, като опитното трио Гекас, Самарас и Карагунис притесняваше най-много защитата на домакините.

Срещата започна по-добре за поляците, които заредиха поредица от опасни положения пред вратата на Халкиас. Още във втората минута Муравски се озова на добра позиция на границата на наказателното поле и ударът му бе избит с мъка от вратаря. Гърците отвърнаха с неточен удар на Гекас от близо.

Постепенно домакините упражниха натиск, който преминаваше предимно с пробиви на Пишчек по дясното крило. При един от тях Левандовски се размина с топката на метър пред вратата. Все пак добрата игра на Полша бе възнаградена с гол в 15-та минута, когато Левандовски получи добра топка и с глава не остави шансове на вратаря за 1:0.

Това бе първия гол на Евро 2012 и Левандовски показа своята класа. В тези минути домакините имаха шансове за второ попадение. В 35-та минута след центриране в наказателното поле, защитата на гърците се обърка лошо и топката попадна в Пекю, който с удар от точката на дузпата прати топката в аут.

Малко след това в 40-та минута дойде може би най-спорното положение в мача, когато Сократис Папастатополус задържа играч на домакините и получи втори жълт картон. Интересното е че този картон се отрази положително върху играта на гърците. Две минути преди края на полувремето остана съмение, че Пекю игра с ръка в наказателното поле, но съдията остана бемълвен и Холебас получи жълт картон за протестите си.

В началото на втората част треньора на гърците пусна в игра Димитриос Салпингидис на мястото на Нинис. Този ход се оказа много успешен, защото още в 51-та минута Салпингидис излезе на добра позиция и изравни резултата.

Така гърците с човек по-малко започнаха да играят по-добре. В 68-та минута същия Салпингидис изскочи зад защитата и бе фаулиран от вратаря Шчесни. Съдията показа бялата точка и даде червен картон на вратаря на Арсенал. Карагунис обаче пропусна от дузпата, а резервния вратар на поляците Титон се превърна в герой за своите.

До края на мача двата тима гледаха повече да не загубят мача и не рискуваха много. Също така и грешките в защита намаляха значително.