Полша и Русия не се победиха в атрактивен сблъсък

"Дружина полска" и "Сборная" завършиха наравно 1:1, като интригата в групата остава до края

по статията работи: iNews.bg | 12.06.2012 | 23:46

Отборите на Полша и Русия завършиха наравно 1:1 в мач от група А на Евро 2012, като по този начин "Сборная" остана лидер във временното класиране с актив от 4 точки, докато домакините от Полша остават с 2 - на точка зад втория Чехия, който днес подчини Гърция с 2:1 в друг двубой от групата.

Голмайсторът на турнира Алан Дзагоев откри за Русия през първите 45 минути, но Якуб Блашчиковски с красиво попадение възстанови равенството в началото на втората част.

Като цяло двата тима изнесоха хубав мач на бързи обороти, който със сигурност се е харесал на неутралните фенове на футбола.

Преди тазвечершните мачове Русия бе едноличен лидер в група А с актив от 3 точки, докато момчетата на Франтишек Жмуда търсеха първи успех след равенството 1:1 с Гърция в мача на откриването. За лош късмет срещата бе предшествана от множество сблъсъци между полски и руски фенове, като в резултат на това имаше и ранени.

Сблсъкът във Варшава започна на високо темпо, като и двете единайсеторки зарадваха феновете с бърз и динамичен футбол. Още в 7' домакините бяха близо до откриване на резултата, след като Обраняк центрира от статично положение, а Бьониш стреля. Вячеслав Малафеев обаче се намеси в последния момент, осъществявайки важно спасяване на вратата си.

В тези първи минути Полша продължаваше да атакува по-опасно, като в 11' възможност се откри и пред голямата звезда на "дружина полска" Роберт Левандовски. Таранът на Дортмунд получи добро подаване от Дудка и стреля, но прати кълбото извън очертанията на вратата.

Пред Вячеслав Малафеев продължаваше да бъде интересно, като в 18' поляците най-сетне вкараха топката в неговата врата. Полански получи извеждащо подаване от Левандовски и преодоля противниковия вратар, но страничният рефер вдигна флага си за засада.

В 37' голяма част от трибуните във Варшава замлъкнаха, докато руските фенове нададоха глас. Андрей Аршавин изпълни статично положение пред полската врата, а Алан Дзагоев намери топката с глава, реализирайки третия си гол в турнира до този момент - 0:1. Пет минути преди почивката Полша отново се опита да отбележи, но Малафеев отрази добър изстрел на Блашчиковски.

Футболът през втората част остана на същото високо ниво от първата, като темпото продължи да бъде все тъй високо. Полският тим вече нямаше друг избор, освен да атакува с пълни сили, докато футболистите на Дик Адвокаат търсеха начин да се възползват от оставените празни пространства в половината на домакините. Още в 46' Левандовски се оказа на добра позиция, като нападателят финтира Малафеев, но от малък ъгъл вече нямаше как да стреля.

Силната воля за изравняване на полските футболисти все пак даде резултат в 57', когато капитанът на домакините Якуб Блашчиковски блесна с чудесно попадение. Халфът си намери позиция за стрелба и отправи красив удар с левия крак, който матира безпомощния Малафеев - 1:1.

В следващите минути страстите се охладиха, като и двата тима се окопитиха, преди да планират следващите си акции. В 68' Алан Дзагоев за малко не посегна към голмайсторския приз на турнира, като халфът на ЦСКА Москва бе близо до четвъртото си попадение в надпреварата. Младокът стреля по глава, но Титон улови.

Още в следващата атака Полша бе близо до успешен отговор, но Малафеев се намеси решително и отрази изстрела на Полански. Малко след това Дик Адвокаат извърши и първата си смяна, като Роман Павлюченко замени неубедителния Александър Кержаков.

В 73' Франтишек Жмуда даде ясен израз на намеренията си, като извърши офанзивна смяна, заменяйки Дариуш Дудка с Адриан Миержейевски. Силно подкрепяни от трибуните, полските футболисти се насочиха към пълния комплект от три точки, но "Сборная" продължаваше да очаква своя шанс, за да нанесе смъртоносен втори удар.

Въпреки все още съществуващата динамика на терена, последните десет минути във Варшава не предложиха нов гол в някоя от двете врати. Така Полша и Русия разделиха по една точка, като и двата отбора ще търсят класиране на 1/4-финалите в последните срещи от групата. В тях Русия излиза срещу шампиона отпреди осем години Гърция, докато Полша ще търси задължителен успех срещу Чехия.