Порто взе превес преди реванша в Малага

"Драконите" надиграха противника, но вкараха от спорна ситуация

по статията работи: Божидар Азманов | 20.02.2013 | 00:04

Порто победи Малага с минималното 1:0 в първия осминафинален сблъсък между двата тима в Шампионската лига и взе крехка преднина преди реванша.

Португалците нанесоха първо поражение на Мануел Пелегрини и неговите футболисти в турнира, като пропуснаха възможността да постигнат по-изразителен успех, за да отидат на "Ла Росаледа" с по-голямо спокойствие.

Двубоят премина изцяло под диктовката на домакините, докато испанците почти не погледнаха към вратата на Елтон. Те разчитаха предимно на своята защита, която през по-голямата част на срещата действаше стабилно и допусна само едно попадение, въпреки очевидното превъзходството на Порто.

Негов автор стана Жоао Моутиньо в 56-та минута, а при подаването за гола останаха много сериозни съмнения за засада.

Срещата противопостави два тима с различен опит в Шампиоснката лига. Порто е един от най-редовните участници в надпреварата в последните години, като през 2005-та дори я спечели. Малага пък дебютира в турнира през този сезон, но въпреки финансовите проблеми демонстрира страхотни игри в груповата фаза и се класира без проблем в осминафиналите.

И двамата наставници можеха да разчитат на най-доброто за този двубой. В състава на Малага като титуляр започна Жулио Баптища, който преди няколко седмици се завърна на футболния терен след повече от година лечение. Единственият отсъстващ в редиците на испанския състав бе Елисеу, който все още се възстановява от контузия в коляното, получена в началото на февруари.

Подобна бе ситуацията и за Витор Перейра, в чийто тим липсваше единствено Стивън Дефур, който страда от разтежение в бедрото. За сметка на това обаче на линия бе Силвестре Варела, след като пропусна последния мач на "драконите" в Лига Сагреш заради мускулен проблем.

В първите минути на срещата Порто бе отборът, който стоеше по-добре на терена, но въпреки натиска опасни положения пред Вили Кабайеро липсваха.

Първата добра възможност пред вратата на Малага дойде в 18-та минута. При центриране от корнер Фернандо отигра с глава, но Данило не успя да я засече топката в опразнената от испанския страж врата.

В следващата атака Лучо Гонзалес разсече отбраната на Малага със страхотен пас към Силвестре Варела, но той Антунеш успя да отнеме топката на нападателя преди той да отправи удар.

С всяка изминала минута обаче пресата на домакините се засилваше. Гостите от Испания пък предимно се бранеха, ясно показвайки, че равенство на "Ещадио до Драгао" напълно ще ги задоволи.

През цялото първо полувреме те отправиха един единствен удар по посока на вратата, защитавана от Елтон. Негов автор бе Иско още в третата минута. В защита обаче действията им бяха много стабилни и това им позволи да се оттеглят на почивката при 0:0.

В началото на втората част Малага се опита да изнесе играта в половината на Порто, но действията отново бързо се пренесоха в полето пред Вили Кабайеро. В 53-та минута Измаилов бе близо до гола, след като засече с крак центриране отляво, но не намери вратата. Топката коварно тупна преди нападателят да отправи удар и това максимално го затрудни за щастие на Мануел Пелегрини и неговите футболисти.

Три минути по-късно обаче нямаше кой да спаси Кабайеро. Фернандо пусна страхотен пас зад защитата на испанците и намери по чудесен начин Жоао Моутиньо в наказателното поле на противника, а нападателят с прецизно докосване попари гостите за 1:0. При подаването обаче останаха сериозни съмнения за засада.

След гола Пелегрини реагира като пусна Франсиско Портильо на мястото на поуморилия се Хоакин в опит да раздвижи своята атака. Малага започна по-често да поглежда към Елтон, но Порто продължи да контролира играта и да бъде по-агресивен в търсене на второ попадение.

Въпреки крехките си опити до края на срещата гостите така и не успяха да застрашат сериозно стража на Порто, но минималното поражение все пак им остави не малки шансове за реванша. Португалците пък взеха предимство преди втория сблъсък, което ще даде възможност на бързите им нападатели да търсят празните пространства в защитата на Малага на "Ла Росаледа", когато испанците ще са принудени да атакуват.