Разочарования за Бънова и Айдарски на Олимпиадата

Андриана Бънова остана предпоследна в тройния скок, Венцислав Айдарски далеч от националния рекорд на 1500 метра плуване

по статията работи: Даниел Любомиров | 03.08.2012 | 14:37

Българската състезателка в тройния скок Андриана Бънова не успя да се класира за финала в дисциплината на Олимпийските игри в Лондон.

Минути по-рано нейнията годеник Георги Иванов - представящ страната ни в тласкането на гюлле - също не намери място сред най-добрите и отпадна.

Бънова записа доста слаб резултат - 13.33 метра, който обаче може да бъде обяснен със силния насрещен вятър.

Цели 1.9 м/с попречиха на българката да се представи по-добре, но интересното е, че при предишния си втори опит тя имаше 0.1 м/с попътен вятър, но постигна едва 12.88 метра. Първият ѝ опит пък не бе зачетен, защото направи фаул.

Така в своята Група А Бънова остана на последното 15-то място, но общо от всички 33 участнички в състезанието резултатът ѝ е по-силен само от този на гъркинята Анастасия Пера (11.93 метра).

12-те най-силни резултата от двете серии получават правото да отидат на финала в дисциплината, който ще се проведе на 5-ти август от 21:35 часа.

За Бънова това бе първа Олимпиада, като тя имаше лошия късмет да попадне в една Група с две шампионки на турнира от Диамантената лига, провел се в английската столица - Олга Саладуха (европейска и световна шампионка на открито) от Украйна и 38-годишната световна шампионка в зала Ямиле Алдама от Великобритания.

Иначе през 2012-та година Бънова не се представи особено добре и на Европейското първенство в Хелзинки, където отпадна още в квалификациите след три фаула и не записа никакъв резултат.

Яргерис Савин (Куба) - 14.28 метра

Българският плувец Венцислав Айдарски се представи далеч под нивото си в сериите на 1500 метра свободен стил за мъже на Олимпиадата в Лондон и остана едва 28-и от 31 участници в дисциплината.

Преди състезанието се очакваше, че българският спортист ще успее да плува близо до националния рекорд, който е негово притежание. През 2009-а година в Солун той постигна 15:19.86 минути, но днес успя да постигне едва 15:34.86.

Този резултат му донесе пето място в първата серия на 1500 метра за деня, но в крайното класиране той се класира на незавидното 28-о място, а и бе далеч от рекордното си постижение от преди 3 години.

Най-добро време в сериите даде китаецът Ян Сън - 14:43.25 минути, като в тази дисциплина полуфинали няма и той ще стартира в 4-и коридор във финала.