Рафа Надал си уреди среща с Джокович на финалите на Уимбълдън

Испанецът елиминира местния любимец Анди Мъри и ще срещне новия световен номер едно в битка за титлата в неделя

по статията работи: Краси Киров | 02.07.2011 | 09:17

Действащият шампион на Уимбълдън Рафаел Надал се класира за финала на тазгодишната надпревара в Лондон, давайки само сет на местния любимец Анди Мъри, побеждавайки го с 5:7 6:2 6:2 6:4.

Въпреки контузията си Рафаел Надал, който от новата седмица ще отстъпи лидерството в световната ранглиста на Новак Джокович, игра безупречно срещу шотландеца и не му даде никакъв шанс за успех, допускайки едва седем непредизвикани грешки в четирите сета на полуфиналния двубой.

Първият сет на срещата се разви равностойно до 5:5, когато Рафа Надал за първи път застраши сериозно подаването на Мъри. Шотландецът обаче устоя на атаката на Матадора, спечели подаването си и изненадващо стигна до три сетбола, повеждайки с 0:40. Първият бе отразен с отличен сервис на Надал, но последвалата грешка на шампиона донесе радост по трибуните на Централния корт и първия сет в ръцете на Мъри.

Ракета номер едно на Великобритания започна вдъхновено втората част на мача и отново бе близо до пробив на Надал, но пропусна да завърши почти спечелена точка, която доведе до срив в играта и психиката му. Испанецът задържа подаването си и бързо поведе с 3:2 след двойна грешка и неточен удар на Мъри в петия гейм на двубоя. Рафа не даде нито гейм на съперника си и затвори частта с 6:2, като повтори упражнението и в следващия сет, повеждайки с ранен пробив, който сломи съпротивата на шотландеца.

Испанецът започна ударно четвъртата част и поведе с 2:0. Въпреки това Мъри получи своя шанс да се върне в сета и мача, заплашвайки на два пъти сервис гейма на Надал при 1:2, но шампионът не трепна в уморителните дълги отигравания и затвърди пробива, който и до голяма степен донесе победата му в полуфинала.

Надал пропусна да реализира първия си мачбол при резултат 5:3 и сервис на световния номер 4, но го стори след минути на своето подаване и така ще се изправи срещу основния си конкурент и нов лидер в ранглистата - Новак Джокович в неделния финал на Уимбълдън за 2011 година.