Реал Мадрид триумфира за девети път със Суперкупата на Испания

"Белите" спряха хегемонията на Барселона, печелейки с 2:1 реванша на своя "Сантяго Бернабеу"

по статията работи: iNews.bg | 30.08.2012 | 01:40

Шампионът Реал Мадрид спечели за девети път Суперкупата на Испания, след като тази вечер "кралския клуб" спечели с 2:1 реванша срещу Барселона на своя "Сантяго Бернабеу". "Белите" загубиха първата среща с 2:3, като благодарение на повечето си отбелязани голове на чужд терен, съумяха да приберат трофея във витрината си.

Гостите от Каталуния играха около час с човек по-малко, след като Адриано Корея бе изгонен с директен червен картон през първото полувреме. Гонсало Игуаин и Кристиано Роналдо бяха точни за домакините, докато Лионел Меси върна един гол в края на първата част.

Лука Модрич и Александре Сонг пък записаха своите официални дебюти за двата тима, появявайки се в игра през вторите 45 минути.

Гонсало Игуаин оглави атаката на "белите", като Кристиано Роналдо, Месут Йозил и Анхел Ди Мария действаха зад гърба на аржентинеца. Шаби Алонсо и Сами Кедира заеха местата си на вътрешни полузащитници, докато Марсело, Серхио Рамос, Пепе и Алваро Арбелоа действаха в отбрана. Новото попълнение Лука Модрич седна на резервната скамейка на Реал Мадрид

Наставникът на Барселона Тито Виланова отново заложи на тризъбеца Педро - Меси - Алексис в офанзивен план, докато Шави и Андрес Иниеста съставиха двойка пред Серхио Бускетс в центъра на терена. Жорди Алба и Адриано започнаха на двата фланга, а Жерар Пике и Хавиер Масчерано възстановиха партньорството си в отбрана.

Едва ли обаче гостите са предполагали, че двубоят на "Бернабеу" ще започне толкова тежко за тях. От самото начало на мача "белите" установиха доминация над своя съперник, като защитата на "лос кулес" на практика отсъстваше.

Още в 7' Гонсало Игуаин бе изпуснат очи в очи с Валдес, но стражът отрази. Четири минути по-късно Хавиер Масчерано допусна една от редките си грешки, като нелепа изява на аржентинеца позволи на Игуаин отново да се изправи сам срещу Виктор Валдес. Този път Ел Пипита не сбърка и стреля покрай стража, откривайки резултата.

Защитата на Барселона продължи да действа неадекватно, а почти всяка атака на домакините вещаеше опасност за Валдес. В 19' отбраната на гостите отново действа комично, а Кристиано Роналдо с красив трик съумя да елиминира съпротивата на Жерар Пике. Португалецът изкочи очи в очи с Валдес и със силен изстрел препарира вратаря на Барса, вкарвайки за 2:0. В 24' "белите" вкараха топката в мрежата и за трети път, но гол с глава на Пепе бе отменен поради нарушение срещу Масчерано.

В 28' ситуацията стана кошмарна за Барселона и Тито Виланова, след като каталунците останаха и с човек по-малко на терена. Адриано Корея фаулира откъсващия се сам срещу Виктор Валдес Роналдо, като съвсем заслужено видя червения цвят на картона. Треньорът на гостите реагира бързо и вкара в игра десния бранител Мартин Монтоя, вадейки от терена Алексис Санчес.

До края на полувремето гостите започнаха да се съвземат от шока, като футболистите в синьо-червени фланелки заиграха по-често и по-добре с топката. Шави Ернандес и Андрес Иниеста активизираха играта си, което помогна на Барселона да се окопити. В 37' остро центриране на Иниеста за малко не бе засечено от Монтоя, а в 45' се стигна и до намаляване на резултата. Лионел Меси получи възможност да стреля от статично положение, като фалцовият изстрел покрай стената на аржентинеца матира Икер Касияс за 2:1. "Белите" отговориха с бомбен удар на Кристиано Роналдо, който мина само на сантиметри покрай дясната странична греда на каталунците.

Второто полувреме на "Бернабеу" не предложи голове, но шансове за това не липсваха и пред двата отбора. Домакините имаха възможности и за трето попадение, докато определено вече играещи по-силно, футболистите на Тито Виланова пропиляха изгодни шансове за решаващ втори гол, който щеше да им донесе трофея.

В 62' Барселона пропусна най-добрата си възможност за изравняване на резултата, когато подобно на ситуацията от първия двубой, отличен пас на Масчерано изведе Педро очи в очи с Касияс. Крилото отново си спря кълбото по превъзходен начин, но за разлика отпреди една седмица, този път Касияс отрази удара му към мрежата.

Домакините отговориха шест минути по-късно, когато изненадващо за всички, Сами Кедира осъществи впечатляващ рейд през защитата на Барса. Германският национал се озова на стрелкова позиция, но ударът му бе париран от Валдес.

Двата тима продължиха да играят двуостро, като въпреки численото си предимство на терена, домакините бяха склонни да приемат играта в своята половина. В 76' Жорди Алба изскочи ненадейно зад защитата и финтира Касияс, но решителна намеса на Рамос го лиши от първи гол с фланелката на "блаугранас". Четири минути по-късно нов шанс за гол пропиля и Игуаин, който отново сам срещу Валдес нацели гредата, не и без намеса на Масчерано.

Последните десет минути оправдаха очакванията и на "Бернабеу" продължи да бъде интересно. В 89' Валдес отрази коварен удар на Роналдо по земя, а в продължението на мача Барселона пропусна финалните си шансове за втори гол. Лео Меси изведе резервата Монтоя сам срещу Касияс, но десният бранител стреля неубедително. Самият Меси опита късмета си за последен път в срещата, но силният удар на аржентинеца мина покрай дясната странична греда.