Рома отново е властелин на Вечния град

"Вълците" спечелиха с 2:0 голямото дерби срещу Лацио на "Олимпико"

по статията работи: iNews.bg | 22.09.2013 | 18:09
Повече за:

Отборът на Рома спечели днешното градско дерби с Лацио на "Стадио Олимпико" в Рим, като "джалоросите" се наложиха с 2:0 над големия си съперник.

Така Рома сложи край на черна серия и постигна първа победа в градското дерби от месец март 2011 година, когато за последно Тоти и компания успяха да спечелят с 2:0.

Първият гол в мача отбеляза Федерико Балдзарети през втората част, като попадението дойде след чудесна асистенция на капитана на "вълците" Франческо Тоти. В добавеното време Рома успя и да затвърди успеха си, след като сръбският национал Адем Ляич реализира от дузпа.

Символичните гости от Лацио завършиха мача и с десет души, след като Андре Диаш бе изгонен минутки след появата си на терена. Останаха обаче съмнения, дали червеният картон на бразилеца бе напълно справедлив.

Така Рома записа четвърта победа от четири мача до момента, продължавайки превъзходната си серия от началото на сезона. "Вълците" имат пълен актив от 12 точки, оглавявайки еднолично таблицата преди гостуването на Наполи на Милан. Лацио от своя страна разполага с 6 пункта, оставайки все пак сред първите десет отбора в таблицата.

1048713Новият наставник на Рома Руди Гарсия заложи на триото Флоренци - Тоти - Жервиньо в предни позиции, докато Пянич, Де Роси и Строотман действаха в средната линия. На пейката остана привлеченият от Фиорентина Адем Ляич, който се появи в игра в началото на втората част.

Владимир Петкович очаквано постави Мирослав Клозе на върха на атаката, докато Антонио Кандрева, Ернанеш и Кристиян Ледесма атакуваха от втора позиция. През втората част в игра се появи и Серджо Флокари, но и той не успя да помогне на "орлите" да избегнат поражението.

Първото полувреме на "Стадио Олимпико" завърши без попадения, а най-чистия шанс за гол пропиля новото попълнение на "джаолоросите" Жервиньо. Африканецът засече с глава центриране от статично положение на Франческо Тоти, но ударът му с глава откъм задната греда не намери очертанията на вратата.

Преди това Даниеле Де Роси стреля неточно над гредата, като неуспех със завършващия удар претърпя и босненският национал Миралем Пянич.

Добър шанс за Лацио се откри пред национала Антонио Кандрева, който влезе навътре от левия фланг и стреля, но също извън очертанията на рамката.

Втората част стартира с две добри възможности за "вълците", които можеха да открият резултата. В 53' Киани за малко не си отбеляза автогол след ниско центриране на Ляич, а минута по-късно удар с глава на Даниеле Де Роси премина на сантиметри от гредата.

1048715В 62' червената част от трибуните на "Олимпико" изригна, защото Рома разпечата вратата на Федерико Маркети. Капитанът Франческо Тоти навлезе в наказателното поле и центрира успоредно на голлинията, като топката попадна право на левия крак на Федерико Балдзарети. Бранителят стреля от воле и не опъна мрежата зад Маркети за 1:0.

Двадесет минути преди края Рома можеше и да удвои преднината си, но този път Маркети показа класа. Отново Франческо Тоти центрира в наказателното поле на "орлите", където Де Роси отправи изстрел с глава. Стражът на символичните гости обаче бе на мястото си.

Ситуацията на Лацио се утежни значително в 81', когато "орлите" останаха и с човек по-малко на терена. Резервата Андре Диаш престоя на терена само четири минути, като бразилецът бе бързо изгонен с директен червен картон за нарушение срещу Франческо Тоти. Останаха обаче сериозни съмнения, дали Диаш бе последен в отбраната на "небесносините".

В заключителните минути се видя, че Лацио няма сили за изравнителен гол, докато Рома смело опита да зарадва тифозите си с още едно попадение. В 92' Федерико Маркети спаси удар с глава на резервата Марко Бориело, но скоро след това бе отсъдена дузпа за нарушение срещу Адем Ляич в наказателното поле. Сърбинът сам изпълни наказателния удар и оформи крайното 2:0 в дербито.