Рома покоси Ювентус и завърза борбата за Скудетото

"Джалоросите" спечелиха с 1:0 на своя "Олимпико"

по статията работи: Константин Симидчийски | 16.02.2013 | 23:46

Отборът на Рома записа първа победа от седем мача насам и отново завърза битката за титлата, след като тази вечер столичният тим подчини с 1:0 шампиона Ювентус на своя "Стадио Олимпико".

Капитанът на домакините Франческо Тоти попари "старата госпожа" с истински шедьовър през втората част, като това е и първи успех за новия наставник на Рома Аурелио Андреацоли.

Ювентус пък инкасира четвъртата си загуба в Серия А за този сезон, като утре Наполи може да намали пасива си от шампионите на само 2 точки. За целта "адзурите" трябва да спечелят домакинството си на Сампдория в Неапол. Рома се изкачи на 7-ма позиция с актив от 37 пункта, прекъсвайки дългата си серия без победа в Калчото.

Пабло Даниел Освалдо оглави атаката на "вълците" в днешната вечер, докато Ерик Ламела и Франческо Тоти трябваше да помагат на тарана в предни позиции. Даниеле Де Роси, Миралем Пянич и Василис Торосидис стартираха в халфовата линия на домакините.

Антонио Конте остави Себастиян Джовинко и Никола Анелка на резервната скамейка, а Мирко Вучинич и Алесандро Матри оглавиха атаката на шампионите. Андреа Пирло, Пол Погба и Артуро Видал трябваше да овладеят центъра на терена, като Конте отново не можеше да разчита на национала Клаудио Маркизио.

Рома започна по-добре сблъсъка, като още в 8' Освалдо тества концентрацията на Джиджи Буфон. В 12' отново домакините атакуваха опасно, но центрирането на Пабло Освалдо не доведе до нещо повече.

Шампионите от своя страна можеха да отговорят чрез Андреа Пирло, но неговият изстрел от пряк-свободен удар бе отразен от Маартен Стекеленбург. Опит за изстрел направи и Пол Погба, но отново холандският страж се намеси.

През втората част на "Олимпико" стана още по-интересно, като най-сетне се стигна и до откриване на резултата. В 57' Пабло Освалдо бе близо до гола, но таранът стреля право в ръцете на Буфон, засичайки с глава центриране на Пянич.

В 58' обаче Джанлуиджи Буфон беше безпомощен, защото капитанът на Рома Франческо Тоти взриви трибуните с уникално изпълнение. Символът на "джалоросите" намери една топка от границата на наказателното поле и със страхотна сила я запрати право под гредата зад слисания Буфон - 1:0.

В минутите след това Ювентус започна да търси изравняването, докато футболистите на Рома атакуваха опасно от контраатака. В 71' Тото Конте направи финален опит да промени статуквото, гласувайки доверие на новото си попълнение Никола Анелка.

Чистите шансове пред Маартен Стекеленбург обаче липсваха, макар и атаките на Ювентус да следваха една след друга. "Джалоросите" от своя страна действаха изключително компактно, не допускайки каквито и да е пробиви в тактическата си постройка.

До края на срещата така и не се стигна до изравнително попадение, като шампионите не успяха да намерят път към вратата на Стекеленбург. Рома пък заслужено достигна до успеха, имайки предвид отличната игра на "вълците" тази вечер.

• Сега Вълшебните приказки на щурчето:...
  • 06:45 Веселите музиканти 2-сериен детски...
  • 07:45 Телепазарен прозорец
  • 08:00 Денят започва с Георги Любенов
  • 11:00 Туризъм.бг
  • 12:30 Бразди
  • 13:00 Иде нашенската музика
  • Сега Премиера: "Древно инженерство" -...
  • 07:30 "Тази събота и неделя" - уикенд...
  • 11:00 "Вкусът на България" - кулинарно...