Русия стартира с изразителна победа над Чехия

Руснаците се справиха с категоричното 4:1 и излязоха на първо място в група А

по статията работи: Краси Киров | 08.06.2012 | 23:47

Отборът на Русия тръгна със страхотна победа на Евро 2012 след като "сборная" надигра Чехия с категоричното 4:1 във втория мач на Евро 2012. Двубоят се игра на градския стадион във Вроцлав, Полша. По този начин руснаците излязоха начело в групата след като първия мач между Полша и Гърция завърши наравно.

Руснаците показаха много красиви комбинации и перфектно разбирателство в предни позиции. Въпреки по-трудното начало възпитаниците на Дик Адвокаат отбелязаха два гола до 25-та минута. В началото на втората част чехите върнаха едно попадение и се опитаха да изравнят резултата. Това не се получи и резервата Павлюченко вдъхнови руснаците за нови два гола и крайното 4:1.

Холандският наставник на Русия Дик Адвокаат остави на резервната скамейка вратаря Игор Акинфеев, а на негово място пусна в игра Вячеслав Малафеев. Все пак стража на ЦСКА пропусна голяма част от сезона заради контузия.

В предни позиции Русия игра както и в последните контроли с Дзагоев, Аршавин, и Кержаков, които създадоха много проблеми на чехите. Като цяло руския тим бе съставен от седем футболисти на шампиона Зенит. В тима на Чехия пък Милан Барош водеше атаката подкрепян от Росицки и Пилар. На вратата пазеше Петър Чех.

Чехите имаха предимство в началните минути и малко изненадващо владееха повече топката и се опитваха да притесняват защитата на руснаците. Хубник стреля с глава в аут, но това бе първото положение в мача. Постепенно руснаците все пак овладяха центъра на терена и започнаха с опасните си атаки. В 12-та минута чудесна комбинация между Аршавин и Жирков изведе на добра позиция Кержаков, който стреля в аут.

Само три минути по-късно натискът на руснаците даде резултат. Зирянов бе оставен сам отдясно и центрира към далечната греда, където Кержаков засече топката в гредата, но след това тя отиде в крака на Дзагоев и той без проблеми откри резултата за 1:0.

Този гол вдъхнови руснаците и те станаха още по-опасни в предни позиции. Кержаков пропусна чудесна възможност в 18-та минута. Само пет минути по-късно Аршавин показа голяма класа след като с хубав пробив стигна пред наказателното поле и с подаване по конец намери Широков, който технично преодоля Петър Чех за 2:0.

След този гол руснаците продължиха да диктуват събитията на терена и Кержаков отново записа пропуск в 31-та минута. Аршавин искаше дузпа при едно съприкосновение, но съдията Хауърд Уеб остана безмълвен. На полувремето треньора на чехите Михал Билек извади Резек и пусна на негово място Томаш Хубшман.

След началото на втората част чехите заиграха по-стабилно и стигнаха до гол. В 51-та минута Плашил изведе перфектно Пилар, който финтира вратаря и намали резултата на 1:2. След този гол чехите си повярваха, че могат да стигнат до нещо повече в мача и упражниха натиск. Това обаче създаде възможности на Русия за бързи контри, но отново Кержаков не беше точен и не успя да се разпише.

Съвсем нормално Адвокаат извади Кержаков и пусна на негово място Роман Павлюченко. Именно след пас на нападателя, Дзагоев излезе на добра позиция и простреля вратаря за 3:1 в 77-та минута. Само четири минути по-късно Павлюченко получи топката в наказателното поле, освободи се на позиция за стрелба и със силен удар опъна мрежата за вратаря Чех за крайното 4:1.

Така Русия излезе начело в група А, като следващия мач на руснаците е срещу домакините от Полша на 12 юни, а Чехия играе с тима на Гърция.