С гол в края Сърбия нанесе първо поражение на Лотар Матеус начело на България

България загуби с 0:1 днешната си контрола със Сърбия на националния стадион "Васил Левски"

по статията работи: Константин Симидчийски | 17.11.2010 | 21:04

България записа първа загуба под ръководството на немския си селекционер Лотар Матеус, след като тази вечер "лъвовете" бяха победени с минималното 0:1 от Сърбия в приятелска среща, играна пред обидно малко публика на националния стадион "Васил Левски".

Дъждовната вечер над София явно отказа много от феновете на националния отбор за евентуално посещение на срещата, която пък от своя страна предложи твърде малко интересни моменти пред двамата вратари. Гостите от Сърбия обаче бяха по-ефективни в края и се възползваха от липса на концентрация в защитата на България, отбелязвайки за 0:1. Автор на попадението за "плавите" бе Никола Жигич, който пък в даденото от съдията продължение бе изгонен от игра за втори жълт картон.

Лотар Матеус заложи на стартов състав: Матеус избра да заложи на следните единадесет футболисти в своя титулярен състав: Михайлов, Занев, Милиев, Ив.Иванов, Миланов, Генчев, Янев, М.Петров, Рангелов, Попов и Божинов, като на терена се появиха още Николай Димитров, Владимир Гаджев, Николай Бодуров и Димитър Макриев. Влизането в игра на Димитров в 30' пък бе принудително, след като Димитър Рангелов получи травма и трябваше да напусне.

През първите 20 минути бяха отчетени само два удара по посока на някой от двамата вратари, като на два пъти завърналият се в националния отбор Христо Янев изпробва късмета си. Халфът стреля опасно от пряк-свободен удар още в самото начало, а 20' отново опита да изненада Йоргачевич. В края на полувремето пък по-близо до попадение бяха гостите, които на два пъти застрашиха сериозно вратата на Николай Михайлов. В 44' удар на Коларов от фаул рикошира опасно в наш футболист и мина в страни от вратата на Михайлов, а минутка по-късно Петрович от няколко метра не успя да насочи топката в мрежата на „лъвовете".

През втората част интересните ситуации пред двете врати също липсваха, като в 46' Зоран Тошич от тима на гостите осъществи опасен пробив пред вратата на България, ала стреля в аут. Така постепенно се стигна и до 80', когато Сърбия се възползва от липса на концентрация в българската отбрана и отбеляза за 0:1. Пас от дълбочина към Никола Жигич сгащи неподготвенa нашата защита, а таранът на Бирмингам се озова очи в очи с Николай Михайлов. Нападателят на гостите пък стреля ефективно с десния крак, преодолявайки безпомощния български вратар.

До края на срещата България се опита да върне попадението в своята мрежа, ала отбраната на Сърбия се справи с последвалия опит за натиск, стигайки безпроблемно до крайния успех.