Себастиан Фетел с осми полпозишън за сезона

От втора и трета позиция в Унгария ще стартират пилотите на МакЛарън Люис Хамилтън и Дженсън Бътън

по статията работи: Мариян Найденов | 30.07.2011 | 16:08

Себастиян Фетел се завърна на трона в квалификациите преди Гран при през сезона във Формула 1 и ще стартира от полпозишън утре за голямата награда на Унгария. Люис Хамилтън до последно поставяше под напрежение световния шампион, но не успя да се пребори с невероятния втори сектор на немския пилот на Ред Бул. В крайна сметка МакЛарън спечелиха правото да започнат от второ и трето място, след като Бътън се нареди точно зад съотборника си.

Фелипе Маса се класира четвърти и за първи път през годината надви Фернандо Алонсо, който остана пети. Адриан Сутил отново впечатли със своята осма позиция, а Розберг и Шумахер ще започнат седми и девети. Последният в десетката е пилотът на Заубер Серхио Перес.

В първата част на квалификацията не се наблюдаваха особени изненади, като Хейки Ковалайнен за пореден път се класира пред съотборника си в Лотус Ярно Трули на 19-та позиция. Даниел Рикардо ще потегли от 23-то място, след като записа по-добро време от състезателя на Върджин Джером Д'Амброзио.

В К2 отново пролича невероятната форма на Адриан Сутил, който записа девето време и си спечели място в последната фаза на квалификациите, докато колегата му във Форс Индия Пол Ди Реста стигна само до 11-то място. Пилотът на Заубер Серхио Перес също влезе сред последните десетима, а Кобаяши не стигна по далеч от 13-та позиция. Виталий Петров и Ник Хайдфелд ще тръгнат съответно от 12-ти и 14-ти на решетката утре.

Пилотите на Ред Бул изчакаха една обиколка по-късно да излязат на пистата, в сравнение с конкурентите си от МакЛарън и Ферари. В първия бърз тур от третата фаза Хамилтън впечатли отново с първо време, а след него се наредиха Себастиян Фетел и Фернандо Алонсо, като Марк Уебър беше шести две минути преди края.

Пилотите се прибраха в бокса и излязоха в последните 100 секунди, за да имат време за загряваща и бърза обиколка. Фетел регистрира сериозен прогрес във втория сектор и бе с 150 хилядни по-бърз от Хамилтън, с което си спечели първата позиция и отказа Алонсо от похода му към първа редица на пистата. В крайна сметка испанецът се класира пети, а съотборникът му Фелипе Маса ще стартира пред него - 4-ти, за първи път през сезона. Дженсън Бътън се нареди трети, а Уебър - чак на шеста позиция, заради проблеми в края на квалификацията.

Розберг и Шумахер ще стартират съответно седми и девети, Сутил - осми, а Перес ще започне от десето място.