Семейство донесе два медала за Русия в сноуборда

Вик Уайлд с титла в паралелния гигантски слалом при мъжете, съпругата му - с бронз при жените

по статията работи: Божидар Азманов | 19.02.2014 | 14:57

Швейцарката Патриция Кумер спечели златния медал в паралелния гигантски слалом в сноуборда на Олимпийските игри в Сочи. На финала тя се наложи срещу японката Томока Такеучи с преднина от 7.32 секунди, въпреки че изоставаше с 0.30 след първия манш.

Решаващо за победата на Кумер се оказа, че във финалния втори манш японката пропусна врата по средата на трасето и се върна да я вземе, за да не бъде дисквалифицирана. Закъснението й обаче се превърна в огромна разлика, която до края на състезанието нямаше как да бъде компенсирана.

Двете финалистки на Олимпиадата към момента са и лидерки в класирането за Световната купа през сезона, а това донесе допълнителна интрига в битката за златото.

За 25-годишната Кумер златото в Сочи е най-доброто постижение в кариерата ѝ след бронзовия и сребърен медал на Световните първенства през 2009-а и през 2013-а година. 30-годишната японка пък участва на трета Зимна олимпиада, а най-доброто й постижение до днес беше в Торино 2006, когато приключи на 9-а позиция в паралелния гигантски слалом.

Бронза завоюва рускинята Альона Заварзина, която се наложи в двубой за медала над австрийката Ина Месчик. Интересното е, че Заварзина донесе на домакините втори медал в дисциплината, след като съпругът ѝ Вик Уайлд, който е американец с руски паспорт, спечели паралелния гигантски слалом, но при мъжете.

На финала Уайлд победи Невин Галмарини от Швейцария. Руският представител изоставаше на 0,54 секунди след първия манш, но след това швейцарецът допусна груби грешки това позволи на Уайлд да вземе предимство след второто спускане, като финишира с аванс от 2,14 секунди.

Словенецът Жан Кошир спечели бронза, след като наддделя в малкия финал над Патрик Буслер (Германия) с аванс от 2,26 секунди. Общо трима словенци намериха място в първата шестица. След Кошир се наредиха Рок Маргуч и Рок Фландер, които заеха съответно пето и шесто място.