Сити отпадна драматично, Михайлов и Твенте разгромени в Лига Европа

Манчестър Сити направи обрат от 0:2 до 3:2, но отпадна, а спасяванията на Николай Михайлов не помогнаха на Твенте срещу Шалке

по статията работи: Даниел Любомиров | 16.03.2012 | 00:05

Манчестър Сити осъществи невероятен обрат срещу Спортинг Лисабон, след като през второто полувреме обърна от 0:2 до 3:2, но силите на "гражданите" не стигнаха за повече.

Въпреки загубата в двубоя, Спортинг продължава напред в турнира след победа с 1:0 в първия мач. Така общият резултат от двата мача стана 3:3, но благодарение на повечето си голове на чужд терен "лъвовете" ликуваха в края.

Това е пореден удар по мениджъра на Сити Роберто Манчини, който през уикенда загуби и лидерската позиция в Премиършип, а сега отпадна от турнир, в който неговият отбор бе фаворит.

Манчестърският гранд имаше териториален превес през целия мач, но на полувремето губеше с 0:2 след голове на Фернандес (33) и Волфсвинкел (40). След почивката Серхио Агуеро върна Сити в двубоя с гол в 60-ата минута, а в 75-ата Балотели реализира от дузпа и изравни. Агуеро даде аванс на Сити в 82-ата минута и мачът стана напълно непредвидим.

В последната секунда Найджъл де Йонг изсипа топката в наказателното на Спортинг, където Джо Харт стреля изключително опасно, но неговият колега Руй Патрисио спаси и класира своите напред.

Шалке отстрани Твенте от осминафиналите в Лига Европа след безапелационен успех с 4:1 в Гелзенкирхен, с който бе заличен минималният пасив на немския отбор от първия мач в Еншеде.

Българският национал Николай Михайлов нямаше вина за нито едно от 4-те попадения, като блестящите му намеси най-вече през второто полувреме дори спасиха Твенте от далеч по-изразителна загуба.

Клас-Ян Хунтелаар наниза три гола на сметката на домакините, които се озоваха в ролята на догонващи в 13-ата минута, когато Тео Янсен откри резултата след страхотна многоходова атака на холандците - 0:1.

Хунтелаар с глава изравни в 29-ата, а след почивката цялата мощ на "кралскосините" се изсипа срещу гостите и в 57-ата Янсен направи нарушение в собственото си наказателно поле. Хунтелаар бе точен от бялата точка за 2:1, а прекрасен пас с пета на Раул позволи на Джърмейн Джоунс да простреля Михайлов за 3:1 в 71-ата.

Крайният резултат бе оформен от Хунтелаар с 81-ата минута, само мигове след като българският вратар на Твенте бе спасил опасен негов удар от чиста позиция на пет-шест метра от голлинията.

До края на мача гостите опитаха да упражнят натиск, но не съумяха да нанесат решаващ изстрел и в крайна сметка заслужено напускат турнира.

Атлетико Мадрид последва примера на Валенсия и Атлетик Билбао и стана третият испански отбор на четвърфиналите в Лига Европа, след като отстрани Бешикташ. "Дюшекчиите" спечелиха гостуването си в Истанбул с 3:0 и с общ резултат 6:1 безкомпромисно продължават напред в надпреварата.

Головете реализираха Адриан Лопес в 26-ата минута, Фалкао в 83-ата и Салвио в 4-ата добавена на редовното време.

Олимпиакос отпадна от Металист Харков след драматична загуба с 1:2, въпреки че четвърт час преди края се виждаше като сигурен четвъртфиналист, водейки минимално. Маркано откри резултата за домакините в 15-ата минута, като те успяваха да съхранят преднината си до заключителните мигове на двубоя.

В 77-ата минута Девич от Металист пропусна дузпа и с това изглеждаше, че е обрекъл на неуспех опитите на гостите да изравнят. Вилагра в 81-ата минута обаче се разписа, за да направи 1:1, а самият Девич в 86-ата изскочи на първа греда и успя да прати топката в мрежата за 1:2.

Така чрез вълнуващ и наелектризиран обрат в последните минути Металист продължава напред с повече голове на чужд терен.