Станка Златева остана със сребро и в Лондон

На финала Златева допусна поражение с туш от рускинята Наталия Воробьова

по статията работи: Мариян Найденов | 09.08.2012 | 22:08  8 Виж всички снимки

Станка Златева спечели първият официален медал за България от Олимпийските игри в Лондон, но за съжаление той отново не бе златен. 13-ият ден на Игрите в английската столица се оказа фатален за българската състезателка и тя за втори пореден път остана в подножието на олимпийския връх.

На финала в категория до 72 килограма в свободната борба при жените, Златева допусна поражение от 21-годишната рускиня Наталия Воробьова и както и в Пекин преди 4 години, отново остана със сребърен медал, и то по същия начин - след загуба с туш, предизвикана от груба грешка на българката.

По пътя си към финала Станка Златева прегази четири опонентки, но на финала не успя да запази концентрация и допусна груба грешка във втората част, която позволи на съперничката й да я тушира и с това да спечели двубоя. Българката поведе в резултата, след като спечели първата част с 1:0 точки, но за съжаление един миг невнимание ѝ струваше нова загуба на олимпийски финал.

Още от първите секунди на срещата две състезателки се вкопчиха една в друга и започнаха да се дебнат, като Станка Златева на няколко пъти майсторски парира коварните атаки на рускинята. Така се стигна до 58-ата секунда на първия 2-минутен период, когато Станка успя да излъже Воробьова, минавайки зад гърба й и взе 1 точка, която запази до края на рунда, печелейки първата част с нея.

Втората част също започна с тактическо надхитряне между двете спортистки, но повече късмет имаше рускинята, която в 46-ата секунда успя да направи това, което се мъчеше цял мач - захват, а след него последва събаряне, което доведе до туш и съответно победа за Воробьова.

Родената в Сибир Наталия Воробьова доказа, че е майсторка на тушовете, след като от пет изиграни мача на Олимпиадата, тя спечели три с туш, като в това число влизат успехите й на полуфинала и финала. На 1/2-финала тя тушира само за 18 секунди не кого да е, а защитаващата титлата си китайка Цзяо Ван, която в Пекин стана олимпийска шампионка след победа също с туш над Станка Златева.

Освен това победата срещу Станка бе втора за Воробьова срещу българката, след като на Европейското първенство в Белград през март тази година, рускинята надви Златева също с туш, а впоследствие спечели бронзов медал, което досега бе и най-голямото ѝ отличие при жените.

За Наталия Воробьова, която специалистите вече наричат "руското торпедо", по всяка вероятност ще продължи да се говори още много, защото тя е всичко друго, но не и случайна състезателка. 21-годишната Воробьова е новата звезда на руската женска борба, като за качествата й говори фактът, че тя успя да измести в категорията си легендата и дългогодишна съперничка на Станка Златева - Екатерина Букина.

За Олимпиадата Воробьова, която е трикратна световна шампионка за девойки, е провела специална подготовка в Института по космология в Красноярск, където освен всичко друго е разучавала в детайли всички срещи на Станка Златева и това явно ѝ донесе успех.

За Станка Златева пък вторият сребърен олимпийски медал едва ли е особена повод за радост, като се има предвид, че голямата мечта на Станка, която е постигнала всичко останало в своя спорт, бе именно да се изкачи на олимпийския връх.

Българката е най-титулуваната състезателка в своята категория и успехите ѝ едва ли скоро ще бъдат надминати. Станка е петкратна световна и също толкова пъти европейска шампионка и е била избирана за Спортист на България три пъти (2007, 2010, 2011). Единственото отличие, което липсваше във витрината на Златева бе именно златният олимпийски медал, но за съжаление днес не беше писано тя да се окичи с него.